منصور صانع، تاریخ عکاسی فارس را جاودانه کرد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۲ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۱:۳۵:۲۲
 منصور صانع، تاریخ عکاسی فارس را جاودانه کرد
ششمین اثر مضور منصور صانع، عکاس برجسته شیرازی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی شیراز رونمایی شد.
ششمین اثر مضور منصور صانع، عکاس برجسته شیرازی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی شیراز رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی، ششمین کتاب مصور منصور صانع با عنوان «شیراز روزگار جوانی» در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس رونمایی شد. شامگاه شنبه در این آیین که با حضور هنرمندان و اهالی فرهنگ برگزار شد، پس از پخش فیلم مستند «بهرام خان و عکاسخانه اش» که منصور صانع هنگام زیست بهرام چهره نگار ساخته ، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس از منصور صانع به عنوان عکاسی پژوهشگر نامبرد که همواره میان پژوهش و عکاسی در سیر و سلوک است.
کورش کمالی سروستانی بابیان اینکه صانع بی تردید با آثار خویش حدیث نفس میگوید و در ذهن مخاطبینش مانا می‌شود، افزود: شیراز به منصور صانع مدیون است چراکه تاریخ عکاسی اش، یادش، مجموعه‌هایش را جاودانه ساخته است.
وی با توجه به رونمایی ششمین مجموعه عکس این هنرمند عکاس و تاریخنگار شیرازی که در محله سر باغ شیراز زاده شده عنوان کرد: او با این آثارفرهنگ شهر شیراز رابرای ما وآیندگان ثبت و ماندگارمی‌کند.
کمالی سروستانی ادامه داد: منصور صانع با همه آثار، آرزوها و مهر بی پایان خویش در تاریخ فرهنگی این دیار خواهد ماند.
منصور صانع بیشترین آثار مصور را در مورد شیراز منتشرکرده است.
وی در ادامه با بیان اینکه پس از کتاب‌های ارزشمند «تاریخ عکاسی شیراز»، «به یاد شیراز»، «شیرازکودکی ما»، «مجموعه زندیه»، «دیروز و امروز شاهچراغ(ع)» اینک «شیراز روزگار جوانی»، ششمین اثر استاد صانع در مورد شیراز است، تصریح کرد: او اکنون بیشترین آثار مصور را در مورد شیراز منتشرکرده است.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در عین حال عنوان کرد: صانع امروز برای تاریخ فرهنگی شیراز از یکسو باهنر عکاسی و سوی دیگر تحقیق تاریخی دارای اهمیت است.
وی ادامه داد: بیشترآثار او زاده نگاه هنری و دوربین عکاسی اوست؛ اما بیشتر کتاب‌های مربوط به شیرازش آمیزه ای از هنر و تحقیق است. او با تکاپویی غریب، انگاره‌های عینیت یافته در آثارش را کشف کرده، به تصویر می‌کشد، ثبت می‌کند و تا هماره تاریخ در حافظه جمعی به ودیعه می‌نهد. گویی نگاه هنرمندانه‌اش بر آن است تا در کنار تجسم عینی نشانه‌ها، متن معنا را در تار و پود لحظه‌ها جاری سازد و بدین سان آثارش نه یک تصویرصرف که سرایش معنایی می‌شودکه از ذهن‌کاوشگرو هنرمند شب رخاسته‌‌است.
در ادامه این مراسم که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس، هنرمندان و جمعی از آموزگاران پیشکسوت شیرازی برگزار شد، فیلمی کوتاه از گفتوگوی منصور صانع با محمد سجادی آموزگار دبیرستان نمازی شیراز پخش شد سپس محمد تقی مستعان، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش پیرامون دوران تحصیل این هنرمند به سخنرانی پرداخت.
این در حالی بود که منصور صانع با تمجید از آموزگاران خویش در پیشگاه حاضران عنوان کرد: حتی اگر پارکینسون یا هر بیماری دیگری هم داشته باشم من را از هدفم دور نمیسازد.
عکس‌های انقلاب اسلامی در شیراز مجموعه می‌شود
خالق مجموعه کتاب‌های شیراز کودکی ما، زیر آسمان خدا، به یادشیراز این نوید راداد که به زودی مجموعه تازه خویش را که پیرامون انقلاب اسلامی در شیراز است در قالب کتابی مصور به دست نشر سپرده خواهد شد.
صانع در خصوص کتاب «شیراز روزگار جوانی» هم گفت: این کتاب در ادامه سه‌گانه ایست که با «به یاد شیراز» آغاز شد و اینک به کتاب یاد شده رسیده است.
وی در عین حال از نوآوری در این کتاب مصور یادکرد و افزود: کتاب «شیراز روزگا رجوانی» دارای رنگ است و فضایی شاد را به بیننده وخواننده انتقال می‌دهد.
این عکاس 59 ساله که دانش آموخته رشته عکاسی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در سال 1368 است به معرفی بخش‌هایی از کتاب تازه خویش پرداخت و گفت: در بخش نمای آشنا پیرامون معماری شیراز، در بخش روزگارجوانی به فعالیت های هنری این شهر و در بخشی ویژه خلیل عقاب به زندگی پهلوانی او پرداختم.
این در حالی است که به گفته منصور صانع در «شیراز روزگار جوانی» بخشی هم با عنوان «همسایگان خوب ما»اختصاص یافته که روستائیان اطراف شیراز را به تصویر می‌کشد.
صانع در پایان اعلام کرد: این اثر بدون حمایت و با گرفتن وام و منابعی از جاهای مختلف تهیه شده است که امیدوارم استمرار داشته باشد.
در پایان این مراسم که با تقدیر از غلامرضاخجندی، فاطمه کریمی، حمید کریمزاده، نادعلی شجاعی، هوشنگ خوش‌شانس، شهلا سام و سارا خلیلی اصل به عنوان یاران این مجموعه همراه بود، منصورصانع کتاب «شیراز روزگار جوانی» را برای علاقه مندان امضا کرد.