آیین رونمایی از سردیس و تمبر زنده یاد مریم میرزاخانی در کتابخانه ملی برگزار شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۱:۲۲:۲۰
آیین رونمایی از سردیس و تمبر زنده یاد مریم میرزاخانی در کتابخانه ملی برگزار شد
مراسم تجلیل و جانمایی از تندیس و رونمایی از تمبر مریم میرزاخانی عصر سه شنبه با حضور دکتر اشرف بروجردی، معصومه ابتکار، محمدجواد حق شناس، حجت الاسلام دعایی، غلامعلی حدادعادل، جمعی از اساتید دانشگاه و خانواده میرزاخانی در کتابخانه ‌ملی برگزار شد.
مراسم تجلیل و جانمایی از تندیس و رونمایی از تمبر مریم میرزاخانی عصر سه شنبه با حضور دکتر اشرف بروجردی، معصومه ابتکار، محمدجواد حق شناس، حجت الاسلام دعایی، غلامعلی حدادعادل، جمعی از اساتید دانشگاه و خانواده میرزاخانی در کتابخانه ‌ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ايران، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست گفت: مراسم امروز تکریم شخصیتی نقش‌آفرین است که هم برای نسل امروز و هم برای آیندگان سرزمین ما اثرگذار خواهد بود. شخصیتی که نقش ماندگار فعالیت‌هایش برای آینده بشری بر کسی پوشیده نیست. نخبه‌ای که نمود راه توسعه و تعالی ایران را معنا بخشید. مریم در این سرزمین رشد کرد و توانست به نسل امروز و آینده یاد بدهد و یادآور شود که رسیدن به تعالی به دست خود انسان مقدر می‌شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: خداوند هم در قرآن اشاره دارد که در این دنیا هر کسی به اندازه ظرف وجودی خود که همان تلاش و جهد معنا می‌شود سهم خواهد داشت. البته ذهن خلاق و اندیشه پویا نیز به میزان بهره‌مندی و توسعه ظرف وجودی کمک می‌کند و می‌تواند انسان را به نقطه‌ای برساند که دایره اثربخشی‌اش برای تمام جامعه باشد. نخبگان همواره برای جامعه اثرگذار بودند افلاطون نیز در بحث مدینه فاضله نقطه عطف این تفکر را حکومت و حاکمیت نخبگان بر جامعه می‌داند.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: در راه توسعه جامعه اسلامی ایران که همه برایش تلاش داریم. نسل جوان باید با انگیزه در خدمت علم و عمل باشد. اگر افراد نخبه را فرهیخته بدانیم و انسان‌هایی هستند که روشن شدن حقیقت را یاری می‌کنند همه برای توسعه و تعالی بشریت و کشور است. نام یاد و تلاش مریم بر کسی پوشیده نیست و جاودانه است. اساسا بشریت مرهون همین ذهن‌های جاودانه‌ای است که پرده از حقایق بر می‌دارند.

او یادآور شد: در ایران اسلامی نیز لاجرم برای اینکه حرفی برای گفتن داشته باشیم و به تعالی و رشد برسیم و خودمان را در جهان معرفی کنیم باید زمینه‌هایی فراهم شود که نخبگان و فرهیختگان ما به جامعه شناسانده شوند و مورد توجه قرار بگیرند. کتابخانه ملی نیز این هدف را یک رسالت برای خودش می‌داند تا مامنی باشد که تمام ذهن‌های خلاق و فرهیخته دور هم جمع شوند و گفت‌وگو کنند. در این صورت است که سهم تمام اندیشه‌ها برای رشد جامعه اثرگذار خواهد بود. حوزه نخبگی مریم در ریاضیات خلاصه نمی‌شود هر چند که نمود اصلی را در این حوزه داشت. چهره آرام او به ما یاد می‌دهد که باید نسبت به جامعه خود احساس مسئولیت کنیم یعنی هر کدام از ما باید بدانند که سهمی در ساخت و توسعه ایران دارند. اگر می‌خواهیم ایران حرفی برای گفتن داشته باشد باید تفکر را در تک تک جوانانمان نهادینه کنیم و حاکمیت هم موظف است شرایط باروری اندیشه‌ها را فراهم کند


معصومه ابتکار در این نشست تاکید کرد: درست است که پدر مریم می‌گوید از او اسطوره‌سازی نکنید ولی شناخت موفقیت‌های او و ویژگی‌های شخصیتی، محیطی و خانوادگی که او را به این موفقیت‌ها رسانده بسیار مهم است و برای جامعه ما بسیار لازم.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: خوشبختانه به اهتمام وزارت‌علوم جایزه علمی زنان جوان در علم به نام مریم میرزاخانی در شرف کلید خوردن است و امیدواریم در سطح بین‌المللی نیز با تعاملات چنین جوایزی را راه‌اندازی کنیم چراکه شخصیت مریم فراتر از ملیت و جنسیت بود.

ابتکار ادامه داد: در موفقیت نخبگانی همچون مریم درنظر گرفتن فضای خانوادگی بسیار مهم است فضای خانوادگی توام با پیوندهای قوی انسانی و عاطفی که فرد در آن برای رسیدن به پله‌های ترقی هیچ محدودیتی احساس نکند و یک جهت‌گیری ملایم و طبیعی به سمت رشد و پیشرفت و تعالی دیده شود. زیبایی کار خانواده مریم در بحث‌های خیریه بسیار جالب است او در این بستر خانوادگی رشد کرده و آموخته که جدا از اهمیت دادن به پیوندهای خانوادگی باید جامعه را هم دید و مسائل دیگران را هم مورد توجه قرار داد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان همچنین با اشاره به اهمیت نقش آموزش و پرورش در جهت‌گیری نخبگان گفت: همه ما می‌دانیم آموزش و پرورش ما در کنار معایب خود چه مزایایی هم دارند و چه زمینه‌هایی به‌ویژه برای بچه‌های بااستعداد فراهم می‌کنند در عین حال باید توجه کنیم نظام آموزش و پرورش باید به سمت استعدادیابی و آموزش مهارته یا زندگی به دانش‌آموزان پیش برود.

وی متذکر شد: باید بدانید درون هر فردی توانایی و استعداد خاصی نهفته که اگر به درستی شناسایی و پرورده شود می‌تواند افتخارآفرین باشد. این خواست پدر مریم که فراموش نکنیم تمام دختران و پسران ایران می‌توانند مثل مریم باشند یعنی لزوم توجه به محیط اجتماعی سالم و متحول کردن نظام آموزش و پرورش. باید توجه به خلاقیت و شکوفایی استعدادها را سرلوحه کار قرار بدهیم و به کودکان بیاموزیم هر کسی می‌تواند و باید قهرمان زندگی خود و خانواده‌اش باشد.
او گریزی نیز به آمار و اعداد ارقام نتایج کنکور امسال زد و گفت: آمارهای قبولی دانشگاه‌های امسال نشان می‌دهد بیش از 60 درصد قبولی‌ها از آن بانوان است یعنی بانوان ما هیچ محدودیتی برای عرصه‌های دانشگاهی ندارند و اگر فضای آموزشی و خانوادگی سالم باشد خانم‌ها می‌تواند همپای آقایان و حتی بیشتر از آنان حرکت کنند. باید ترجمان این اعداد و ارقام را در ابعاد مختلف مدیریتی و اجرایی کشور ببینیم. مساله‌ای که جزو سیاست‌های ابلاغی آقای روحانی است و حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی مورد تاکید رئیس‌جمهور قرار دارد. بنابر برنامه ششم توسعه پایان این برنامه سی درصد پست‌های مدیریتی باید مختص بانوان باشد.

ابتکار حضور بانوان را در عرصه‌های مدیریتی برای تعادل بخشیدن به شرایط اجتماعی لازم دانست و گفت: حضور بانوان در عرصه‌های مدیریتی می‌تواند نگرش‌ها و سیاست‌گذاری‌های ما را متعادل کند و جنبه‌های دیده نشده از مسائل اجتماع را نمایان گرداند. هوش عاطفی خانم‌ها در تعیین حوزه‌های مشخص سیاست‌گذاری و تاثیرگذاری اثربخشی‌ آنها موثر خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی شهرستان‌ها نرخ بیکاری دختران تحصیلکرده سه برابر پسران است. داشتن شغل و درآمد شرافتمندانه حق همه است و دولت تلاش دارد برای فراهم کردن این حق باتمام محدودیت‌ها برنامه‌ریزی کند. ان‌شاالله تمامی بخش‌های اقتصادی مسئولیت خود را در این حوزه به درستی انجام بدهند.

احمد میرزاخانی در مراسم تجلیل از مرحوم مریم میرزاخانی با تاکید بر اینکه به جای اسطوره‌سازی باید از مریم الگوسازی صورت گیرد، افزود: بسیاری از فرزندان این مرز و بوم به دنبال الگو هستند که امروزه عکس مریم در اتاق‌های آنها آویزان شده است.
وی با بیان اینکه اعتقاد دارم در ایران مریم‌های زیادی وجود دارد، اظهار کرد: فرزندانی دانش‌دوست در کشور وجود دارد که می‌توانند نه تنها در حوزه ریاضیات بلکه در سایر علوم مانند پزشکی، ادبیات عرفان و معارف اسلامی ابراز وجود کنند.

پدر مرحوم میرزاخانی با تاکید بر اینکه ما وظیفه داریم که در جهت شناسایی این استعدادها اقدام کنیم، به برخی از عوامل موفقیت فرزندش اشاره کرد و افزود: مادر و معلم و اساتید مهمترین عوامل پیشرفت مریم بوده‌اند.

وی همچنین به بیان برخی از اقدامات عملی برای توسعه علمی کشور پرداخت و افزود: در این راستا ما در حال تشکیل بنیاد نیکوکاری مریم هستیم.
به گفته وی، این بنیاد در راستای شناسایی استعدادهای برتر از دوره ابتدایی تشکیل می‌شود.
میرزاخانی حمایت مالی از نخبگان از طریق اعطای بورس تحصیلی را از جمله اقدامات این بنیاد نیکوکاری نام برد و گفت: تصمیم ما بر این است که از نخبگان حمایت مالی کنیم و بعد از اشتغال به کار وی، وام دریافت شده را به این بنیاد باز گرداند.
وی در پایان همچنین برگزاری کلاس دوره‌های آموزشی، فراهم ساختن محتوای کمک آموزشی برای نخبگان، ایجاد تسهیلات برای حضور نخبگان در همایش‌های بین‌المللی و ارتباط میان محققان داخل و خارج کشور را از دیگر ماموریت‌های بنیاد نیکوکاری مریم نام برد و اضافه کرد: بر این اساس ما در حال تشکیل شبکه جهانی نخبگان و کارآفرینان هستیم.

.