همایش بین المللی شمس تبریزی با سخنرانی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۴ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۱:۱۲:۱۸
همایش بین المللی شمس تبریزی با سخنرانی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
همایش بین المللی شمس تبریزی با حضور دکتر اشرف بروجردی مشاور رئیس جمهور و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور و اندیشمندان عرصه ادب و فرهنگ در خوی برگزار شد.
همایش بین المللی شمس تبریزی با حضور دکتر اشرف بروجردی مشاور رئیس جمهور و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور و اندیشمندان عرصه ادب و فرهنگ در خوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سومین همایش بین المللی شمس و مولانا در سالن اجتماعات فرمانداری خوی با حضور دکتر اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دکتر حسینعلی امیری، معاون پارلمانی ریاست جمهوری و مهمانان خارجی و داخلی با پیام ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
دکتر اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این مراسم گفت: تلاش ها و گام هایی که با هدف شناسایی و معرفی شخصیت های ارزشمندی که در این سرزمین در گذر زمان مورد غفلت قرار گرفته اند به نسل امروز و آینده بسیار ارزشمند است.
مشاور رییس جمهور ادامه داد: این سرزمین مملو است از چهره های ارزشمندی است که هیچ کدام از آنان نقطه تاریکی در تاریخ جهان ندارند و بشریت برای برخورداری از اندیشه آنان نیازمند آشنایی با رشد فکری آنها است.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی اضافه کرد: زمانی که قرار شد این همایش شکل گیرد این دغدغه وجود داشت که به عنوان میراث فرهنگی کشورمان باید بتوانیم آن را به شکل مناسب به جامعه معرفی کنیم.
بروجردی تاکید کرد: خیلی از دستاوردهایی که امروز به آن نیاز داریم تابعی است از فرهنگ غنی که مورد غفلت قرار گرفته است.
او یادآورد شد: در طول این مدت به نمادهای علمی و فکری ‍پرداخته شده است اما در حوزه معرفت شناسی و عرفان کمتر متمرکز شده ایم و کمتر به آن پ‍رداخته شده است. این در حالی است که بخشی از جامعه نیازمند به شناخت معرفت گونه از این چهره های اصیل هستند و این نیاز آنان باید مورد توجه قرار گیرد.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با ابراز تاسف از فراموشی چهره های شاخص ادبی و عرفانی کشور گفت: همیشه کاری که شروع می شود با مقاومت هایی روبرو می شود. درباره برگزاری این همایش هم چنین موضوعاتی مطرح شد که ضرورتی ندارد به موضوع مولانا و شمس ‍پرداخته شود. در حالی که این شخصیت ها متعلق به میراث فرهنگی جامعه اسلامی ما هستند و سرمایه ای محسوب می شوند که نیاز به شناسانده شدن دارند.
مشاور ریییس جمهوری افزود: علاوه بر مدفن شمس که در سرزمین ما قرار گرفته، دیوان و مثنوی شمس هم به زبان فارسی نگاشته شده که این موضوع نشان دهنده غنای فرهنگ و زبان ادبیات فارسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
او افزود: اگر می توانستیم تفکرات پیامبرمان را به درستی به بشر امروز انتقال دهیم، شاید شاهد تفکر خشن و صلح ستیز نبودیم. امروز رفتارهایی با عنوان دین عرضه می شود در حالی که با دین ما بیگانه است. امثال داعش و تفکرات تکفیری هیچ قرابتی با دین اسلام ندارند.
بروجردی اضافه کرد: تعالی و رشد انسان در گرو برخورداری از شرایط امن می تواند معنا ‍‍پیدا کند و این شرایط جز قرار گرفتن در سایه عشق و محبت معنا نمی شود.
مشاور ریییس جمهوری گفت: دانستن حقیقت این جهان در این موضوع نهفته است که باید خودمان را در اختیار معبودمان رها کنیم. وقتی پیامبر اسلام در شب معراج خیلی از حقایق را متوجه می شود اما بازهم می گوید من نسبت به خیلی از حقایق اشرفا ندارم.
او در ادامه با اشاره به آیه شریفه قرآن که می فرماید« ما از رگ گردن به شما نزدیک تر هستیم» افزود: شناخت این موضوع که خداوند از عطوفت خود دریچه هایی را برای ما باز می کند که جبران این محبت ها برای ما غیرقابل ممکن است بسیار اهمیت دارد.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: حاصل همه این موارد این است که بشریت نیازمند برخورداری از مفاهیم و گفتمانی است که مبنی آن صلح و دوستی و گذشت از خود برای ایجاد شرایط بهتر زیستن برای همه موجودات است.
بروجردی در پایان گفت: عرفان گمشده امروز بشر است و بسیاری از انسان ها نیاز دارند تا در وادی معرفت گام بردارند تا به رشد و تعالی برسند.