بروجردی:آرشیوهای صوتی و تصویری ابزار پیوند نسل‌هاست/ متن کامل پیام مدیر کل یونسکو

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۶ - ۲۰:۳۰:۰
بروجردی:آرشیوهای صوتی و تصویری ابزار پیوند نسل‌هاست/ متن کامل پیام مدیر کل یونسکو
مراسم بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری برگزار شد.
مراسم بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، مراسم بزرگذاشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با حضور دکتر اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و نیلوفر صادقی سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو و نیز با حضور شخصیت های علمی و فرهنگی، رایزنان و سفرای کشورهای مختلف در سالن قلم مرکز مرکز همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی برگزار شد.
در آغاز مراسم برخلاف شیوه‌های مرسوم، قدیمی‌ترین نسخه ضبط شده قرآن کریم پخش شد.
در ابتدای مراسم بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری دکتر بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن خوشامدگویی به حاضرین گفت: کتابخانه به عنوان یکی از مواریث جامعه فرصتی خلق می‌کند تا افراد از طریق آن اندیشه‌هایشان را به اشتراک بگذارند.
بروجردی افزود: شعاری که یونسکو امسال برای این روز در نظر گرفته عبارت است از «کشف کن، به خاطر بسپار و به اشتراک بگذار». «کشف کن» چرا که اسناد توسط بایگانی‌ها کشف و به این ترتیب امکان تفسیر آنها به وجود می‌آید تا از این طریق صدای آن‌ها به گوش همگان برسد. بخش دوم شعار «به یاد آور» است. به یاد آورید که آرشیو‌های صوتی و تصویری، حافظه جهانی است؛ حاوی خاطره نسل‌های گذشته است و ما را به گذشته متصل می‌کند. به عبارت دیگر آرشیوهای صوتی و تصویری ابزار و بهانه‌ای است برای پیوند نسل‌های گذشته و حال به آیندگان. ما نیازمند درک متفاوتی از این میراث مشترک هستیم و بخشی از حافظه جهانی نیازمند حفاظت، بازیابی و اشتراک است. و اما بخش سوم شعار؛ «به اشتراک بگذار». امروزه رسانه‌های دیجیتال فرصتی فراهم کرده‌اند تا مردم بدون اینکه آگاهانه بخواهند، با آرشیوها ارتباط می‌گیرند و از آن بهره‌مند می‌شوند. در دنیای دیجیتال فرصت‌های استثنایی به وجود آمده تا همگان امروز را گرامی بدارند و به توصیه‎های سه گانه عمل کنند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اینکه یونسکو آرشیوهای دیداری و شنیداری در سراسر جهان را در به اشتراک گذاشتن دارایی‌هایشان تشویق می‌کند تا در ترویج میراث سمعی و بصری‌شان در این روز به یکدیگر ملحق شوند؛ بیان کرد: آرشیوهای دیداری و شنیداری، داستانی برای زندگی و فرهنگ در سراسر جهان فراهم کرده و منبع ارزشمندی از دانش‌اند؛ چرا که تنوع زبانی و فرهنگی جوامع را عرضه می‌کنند. به همین دلیل حفظ این میراث وصول اطمینان برای دسترسی نسل‌های حال و آینده و هدف نهایی حفظ حافظه جمعی عموم مردم است.
رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در ادامه گفت: 27 اکتبر فرصتی برای بالا رفتن آگاهی عمومی و تایید اهمیت میراث دیداری و شنیداری است.
بروجردی با بیان اینکه ایران در زمره کشورهایی است که آرشیوی غنی از اسناد دیداری و شنیداری دارد اعلام کرد: آمادگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حفظ و نگهداری اسناد در سطح ملی و بین المللی را اعلام و از همگان برای این اقدام مدد می‌جوییم.
پس از آن، نیلوفر صادقی، سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران، پيام خانم ايرينا بوكووا، مدیر کل یونسکو را قرائت کرد. مشروح پیام به شرح زیر است:
«به مناسبت روز جهاني ميراث ديداري-شنيداري 27 اكتبر 2017
كشف كنيم، به خاطر داشته باشيم و به اشتراك بگذاريم، اين شعار امسال روز جهاني ميراث ديداري، شنيداري است.
ميراث ديداري و شنيداري، از طريق تصاوير و صوت، بصيرتي بي‌مانند نسبت به گذشته، به عنوان پايه و اساسي به سوي آينده فراهم مي‌كند. اين ميراث حامل خاطرات و يادبودهاست، حامل دانش و ايده‌هاست، به گونه اي زنده و پويا كه مي‌تواند درك و گفتگوي بهتر بين نسل‌ها و در هر نسل، و همچنين بين جوامع و در هر جامعه را پايه ريزي كند. اين ميراث، با اتصال گذشته به آينده، بخشي از تاريخ مشترك ماست كه بايد حفاظت شود و به عنوان مظهر هويت، دارايي، نوآوري و خلاقيت به اشتراك گذاشته شود.
فيلم ها، صداهاي ضبط شده، برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني؛ و به طور كلي آرشيوها، براي پاسداري از اين ميراث ضروري هستند. آنها اين امكان را فراهم مي‌كنند تا به تاريخ خودمان و ديگران، به مثابه زنجيره‌اي از داستان موزاييك گونه‌ي تمام بشر، و با احترام و مدارا نگاه كنيم. اين آرشيوها از جهات گوناگوني در معرض تهديد هستند، از بي‌توجهي گرفته تا زوال شيميايي كه شامل منسوخ شدن فن‌آوري هم مي‌شود. اين ها دلايلي است كه يونسكو در سرتاسر جهان با دولت‌ها، براي پاسداري از ميراث ديداري-شنيداري به عنوان سرچشمه قدرت براي همگان همكاري مي‌كند تا آن را به اشتراك بگذارند؛ و زنان و مردان، امروز و در آينده؛ به كاووش (كشف)، به خاطر داشتن و به اشتراك گذاشتن ميراثي كه ما را اينگونه كه هستيم پديدآورنده‌اند، ادامه دهند.»
در بخش دیگری از این مراسم محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سخنرانی و در بخشی از اظهارات خود گفت: نسیان، بزرگترین آفتی است که جوامع را تهدید می‌کند و راه حل و درمان آن چیزی نیست جز «یادآوری». مواد دیداری و شنیداری در تفاوت با سایر اسناد، به گذشته نزدیک ما مربوط و به لحاظ محتوایی بسیار غنی و غلیظ اند.
محمد حسن سمسار، عضو کمیته ملی حافظه جهانی و محقق و پژوهشگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از دیگر سخنران‌های این مراسم بود که در بیانات خود از کاخ گلستان به عنوان یکی از باسابقه‌ترین مراکز در حوزه نگهداری اسناد اشاره کرد.
گفتنی است که در انتهای این برنامه، پویان آزاده، پیانیست و پژوهشگر موسیقی ایرانی به پیانو نوازی از روی نت نوشته های استاد مرتضی خان محجوبی پرداخت و پس از آن نکاتی در زمینه این نت نوشته‌ها در مکتب پیانو کلاسیک ایران بیان کرد.
لازم به ذکر است در انتهای این مراسم، دکتر بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گواهی نت نوشته‌های استاد مرتضی خان محجوب را که به ثبت ملی رسیده است، به بازماندگان این استاد برجسته تقدیم کرد.