برگزاری نشست رایزنان فرهنگی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۸ - ۲۰:۳۰:۰
برگزاری نشست رایزنان فرهنگی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
جلسه فنون كاربردي و تخصصي رایزنان فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
جلسه فنون كاربردي و تخصصي رایزنان فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلسه آشنايي رایزنان فرهنگی با "شرح وظايف سازمان اسناد و كتابخانه ملي"  با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مظفر پاسدار شيرازي مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومي و امور بين الملل ،صالح زماني ، مشاور امور بين الملل رئيس سازمان ،شهرام یوسفی‌فر معاون اسناد ملي، غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی، رایزنان و وابستگان جمهوری اسلامی ایران در کشورهای ترکیه، بوسنی و هرزگوین، روسیه، اتریش، کرواسی، پاکستان، زیمباوه، آذربایجان، هندوستان، ايالات متحده و لبنان و جمعی از مدیران و معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
در ابتدای این جلسه بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: در کشورهای مختلف شاهد این هستیم که رایزنان فرهنگی ارتباطات فرهنگی را بیشتر در حوزه‌هایی همچون فیلم و موسیقی خلاصه می‌کنند، در حالیکه اسناد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند سابقه دیرینه کشورها را به یکدیگر مربوط و چشم اندازی برای آینده آنها ترسیم کند.
بروجردی با تاکید بر نقش مفید و موثر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران باید در عرصه‌های بین المللی خوش بدرخشد و در این میان موضوع اسناد و آرشیو تاریخی نباید مغفول بماند.
در ادامه اين نشست امیرخانی معاون کتابخانه ملی، در سخنانی یادآور شد: بر اساس قانونی که در اساس‌نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ذکر شده، این سازمان موظف است کلیه تولیدات مربوط به جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین المللی را به هر شکل و زبانی گردآوری کند و این مهم با همکاری هرچه بیشتر رایزنان و وابستگان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف محقق می‌شود.
علاوه بر آن، یوسفی‌فر معاون اسناد ملي نیز با بیان اینکه رایزنان فرهنگی سربازان جبهه فرهنگی در سایر کشوها هستند؛ گفت: وقتی با زبان فرهنگی وارد می‌شویم، دیگران در می‌مانند.
گفتنی است در ادامه این جلسه برخی از رایزنان فرهنگی پیشنهاداتی برای ارتباط و تعامل هرچه بیشتر با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح کردند. از جمله محمد ابراهیم تسخیری، کارشناس امور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان که خواستار مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گردهمایی رایزنان فرهنگی که در آذرماه و توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار می‌شود، شد. لازم به ذکر است که رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز مساعدت خود را در زمینه همکاری و مشارکت در برپایی نمایشگاه‌های ملی و بین المللی اعلام کرد.