دیدار هیاتی فرهنگی از کشور افغانستان با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۰:۴۶:۴۷
دیدار هیاتی فرهنگی از کشور افغانستان با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
هیاتی فرهنگی از کشور افغانستان ضمن بازدید از کتابخانه ملی ایران با اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار کردند.
هیاتی فرهنگی از کشور افغانستان ضمن بازدید از کتابخانه ملی ایران با اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، در این هیات، حمیدالله فاروقی مشاور رئیس جمهور و رئیس دانشگاه کابل، لعل پاچا آزمون مشاور رئیس جمهور افغانستان و محمد اسلم نسیمی رئیس دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه کابل حضور داشتند.
در ابتدای این دیدار اشرف بروجردی، ضمن خوشامدگویی به هیات افغانستانی به رسالت و وظیفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حفظ و صیانت از منابع خطی و به دست آمده از دوران قدیم اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورها سازمان اسناد، سازمانی مستقل از کتابخانه ملی است اما در ایران به واسطه اینکه این دو مرکز زیر نظر یک سازمان گرد آمده‌اند این فرصت را به وجود آورده‌اند که دسترسی محقیق تسهیل گردد.
وی همچنین اعلام آمادگی کرد که با گسترش مناسبات فرهنگی بتوان به گسترش دانش بشری کمک کرد. بروجردی در بخش دیگری از سخنانش اعلام آمادگی کرد که با تدوین یک سند تفاهمنامه، روابط فرهنگی دو کشور به خصوص در زمینه اسناد و کتابداری گسترش یابد.
حمیدالله فاروقی، رئیس هیات افغانستانی نیز ضمن تشکر از میزبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: خوشحالیم که کشور برادرمان ایران به چنین موفقیت های علمی و فرهنگی دست یافته است که می‌تواند از دستاوردهای تمدنی خود حفظ و حراست کند. ما سابقه تمدنی مشترک داریم و مشترکات فرهنگی ما بسیار زیاد است.
وی همچنین گفت: در طول سال ها جنگ بسیاری از میراث های تمدنی در افغانستان از یبن رفته است و این آرزوی ماست که چنین مرکز فرهنگی ای در افغانستان مسئولیت حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی کشور را بر عهده بگیرد.
در بخش دیگری از این دیدار غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه گفت: دانشگاه کابل مکان محترمی هم برای ایرانیان و هم برای مردمان افغان است چرا که مزار سید جمال الدین اسدآبادی که از مفاخر فرهنگی هر دوکشور است در آنجا قرار دارد.
وی همچنین گفت: سال‌های گذشته مراودات فرهنگی کتابخانه ملی با افغانستان بیشتر بود. ما به تجهیز کتابخانه کابل کمک کردیم و همچنین دوره های کتابداری برای علاقه مندان افغان برگزار کردیم. اما چندین سال است که این مراودات کمتر شده است. امیدواریم این سفر باعث شود که این مراودات از سر گرفته شود.
شهرام یوسفی فر معاون اسناد نیز ضمن اعلام آمادگی این معاونت برای آموزش در زمینه دانش اسناد گفت: ما تا کنون چندین دوره آموزش حفظف مرمت و نگهداری اسناد تاریخی را برای علاقه مندان افغان برگزار کرده‌ایم که نمونه آخر آن هیات 15 نفره ای بود که سال گذشته دوره های مارا گذراندند.
وی همچنین با اشاره به مرکز اسناد موجود در شهر مشهد گفت: می توان دوره های ویژه حفظ و نگهداری از اسناد را در این شهر برگزار کرد که به لحاظ نزدیکی مسافت نیز این امر راحت تر انجام خواهد گرفت.