بروجردی در نشست گزارش سفرهای نمایندگان ایران: صندلی‌های ایران در مجامع بین‌المللی نباید خالی باشد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۴ - ۲۰:۳۰:۰
بروجردی در نشست گزارش سفرهای نمایندگان ایران: صندلی‌های ایران در مجامع بین‌المللی نباید خالی باشد
نشست گزارش سفرهای نمایندگان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اجلاس‌های مختلف در سال 96 با حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
نشست گزارش سفرهای نمایندگان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اجلاس‌های مختلف در سال 96 با حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این نشست با حضور اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و جمعی از معاونین و مدیران سازمان در مرکز همایش‌های سازمان، سالن حکمت برگزار شد.
در ابتدای این نشست بروجردی ضمن تاکید براینکه این سفرها در جهت اعتلای سازمان است گفت: همیشه در جلسات شورای معاونین و کمیته سفرها اعلام کرده‌ام که در هر یک از اجلاس‌های بین‌المللی مرتبط با ایران، نباید صندلی جمهوری اسلامی خالی باشد. او افزود: از سال 60، 61 که من در مجامع بین‌المللی حضور داشته‌ام این تجربه را لمس کرده و یکی از دغدغه‌هایم بوده است.
مشاور رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: رویکرد ما باید بر همین مبنا بوده و حضورمان را هرچه علمی‌تر و پررنگ‌تر کنیم.
پس از آن هر یک از نمایندگان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گزارش مختصری از حضور خود در اجلاس‌های مختلف در کشورهای خارجی را ارائه کردند.
ابتدا شهرام یوسفی‌فر معاون اسناد ملی گزارشی از حضور هیئت ایرانی در کنفرانس اجلاس شورای منطقه جنوب شرقی آسیا؛ کلمبو که در تاریخ 30 خرداد تا 4 تیر برگزار شده بود، ارائه کرد. او با اشاره به کشورهای هند، روسیه، ترکیه، اسپانیا و پرتغال گفت: اسناد مربوط به ایران در هر یک از این کشورها موجود است و باید در راستای ارتباط بیشتر با آنها گام برداریم. یوسفی‌فر همچنین به دومین همایش روابط ایران و روسیه اشاره کرد و گفت در این همایش روسیه پیشنهادی مبنی بر برگزاری نمایشگاه مشترک اسناد با ایران مطرح کرد که در حال حاضر این ایده در دست بررسی است.
همچنین رضا شهرابی؛ مدیر کل اطلاع‌رسانی سازمان گزارشی از چهارمین نشست روسای کتابخانه‌های عضو اکو که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد ارائه کرد. او با اشاره به تاریخچه نشست‌های اکو گفت: این نشست ابتدا در سال 86 و با ابتکار کتابخانه ملی ایران و با هدف ارتباط بیشتر با کتابخانه‌های عضو اکو و استفاده از تجربیات آنها راه‌اندازی شد. او افزود: پس از یک وقفه 7 ساله، نشست چهارم با حضور شش عضو از ده عضو روسای کتابخانه‌های عضو اکو برگزار شد و مشخص کردن رابط مستقیم از هر کتابخانه با دبیرخانه جهت بروزرسانی وب‌سایت و ارسال اطلاعات مورد نیاز، بارگذاری نسخ خطی نفیس هر کتابخانه در پورتال طراحی شده و تلاش برای راه‌اندازی بانک پایان‌نامه‌های دانشگاهی از دستاوردهای این نشست بود.
پس از آن حوریه سعیدی؛ معاون پژوهشکده اسناد گزارشی مصور از حضور در اجلاس مربوط به آرشیو سرزمین‌های عثمانی که در کشور ترکیه برگزار شده بود ارائه کرد و گفت در این نشست نزدیک به 260 مقاله در سه پنل جداگانه عرضه شد. او ضمن ارائه اسناد و و عکس‌هایی از دوران عثمانی پیشنهاد کرد: با توجه به جغرافیای وسیع ایران می‌توانیم برنامه‌های اینچنینی را در قالب سفیران فرهنگی در کشور ایران نیز برگزار کنیم.
حبیب الله عظیمی؛ مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز از همایش میراث مکتوب به زبان‌های فارسی، عربی و ترکی در انستیتو دستنویس‌های شرقی فرهنگستان علوم روسیه در سنت پترزبورگ که ۲۴ نوامبر در روسیه برگزار شده بود گزارشی ارائه کرد و گفت: در این همایش اساسنامه‌ی پیشنهادی که من پیش از این نشست نوشته و ارسال کرده بودم، تصویب شد و بر همین اساس انجمن میراث مکتوب تاسیس شد.
پس از آن مهدی خادمیان؛ رئیس گروه مستند سازی گزارشی از چهل و دومین نشست جهانی ISSN مربوط به شماره استاندارد بین المللی پیایندها در مراکش ارائه داد و گفت: بیش از 25 مرکز در این شست حاضر شدند و در آن پیشنهاد میزبانی مرکز ملی ایران (شاپا) برای سال 2020 مطرح شد.
در انتهای برنامه هم محمد حدادی؛ مدیر کل مرمت و حفاظت سازمان گزارشی از هیئت اعزامی به اجلاس سالانه ایکا در مکزیک ارائه داد. او با بیان اینکه محوریت این اجلاس بر بحث آرشیوها، شهروندی و مباحث بین فرهنگی است بیان کرد: این اجلاس در پنج رو ادامه داشت و در روز اول ثبت نام شرکت کنندگان انجام گرفت و در روزهای آتی جلسه هیئت مدیره انجمن جهانی آرشیو (ایکا) و مباحث و جلسات تخصصی برگزار شد.