تسریع در خدمت رسانی به مردم یکی از اهداف دولت الکترونیک

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۰:۴:۴۲
تسریع در خدمت رسانی به مردم یکی از اهداف دولت الکترونیک
همایش توسعه دولت الکترونیک صبح امروز با هدف توسعه نظام اداری الکترونیک در استان مبتنی بر اهداف منشور حقوق شهروندی و شفافیت پاسخگویی و همچنین تقدیر از دستگاههای پیشگام در حوزه مکاتبات الکترونیک و حرکت به سمت سازمان کم کاغذ یا بدون کاغذ در سرسرای خاتم استانداری زاهدان برگزار شد.
همایش توسعه دولت الکترونیک  روز دوشنبه با هدف توسعه نظام اداری الکترونیک در استان مبتنی بر اهداف منشور حقوق شهروندی و شفافیت پاسخگویی و همچنین تقدیر از دستگاههای پیشگام در حوزه مکاتبات الکترونیک و حرکت به سمت سازمان کم کاغذ یا بدون کاغذ در سرسرای خاتم استانداری زاهدان برگزار شد.
‎به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن گرامیداشت ایام خجسته دهه فجر در این همایش گفت: دولت الکترونیک می تواند برای بهره گیری از تکنولوژی های جدید و به ثمر نشاندن دستاورهای علمی و خدمات رسانی بهتر به مردم پیشتاز باشد.
اشرف بروجردی تسریع در خدمت رسانی به مردم را یکی از اهداف دولت الکترونیک برشمرد و گفت: ساختار سازمانی کشور دچار بروکراسی اداری است که کارکنان و مردم به آن مبتلا هستند لذا بهینه سازی و استفاده همه جانبه از شیوه های نوین فناوری اطلاعات در سیستم اداری از اهداف اصلی دولت الکترونیک است.
وی اظهارداشت: آنچه امروزدر قالب پایگاه اطلاعاتی دستگاههای دولتی تولید و ثبت می شود، می تواند به عنوان یک منبع و سند برای آیندگان مورد استفاده قرار گیرد. وی ادامه داد: در این رابطه رسالت بزرگی بر دوش دستگاههای اجرایی است زیرا هر اقدامی که امروز انجام می شود، بخشی از تاریخ این سرزمین را به آیندگان معرفی می کند.
بروجردی تصریح کرد: حذف کاغذ در مکاتبات اداری هم برای محیط زیست و هم در راستای تسریع در امر خدمات رسانی به مردم تاثیر مثبت دارد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور یکی از مهمترین شاخصه های سیستم اداری پویا را رضایتمندی مردم از نحوه پاسخگویی مدیران به خواسته ها و مطالبات آنان عنوان کرد.
وی با اشاره به نقش مهم دبیرخانه ها در سیستم اداری کشور گفت: دبیرخانه ای پویا و پاسخگو است که از همه ظرفیت ها و امکانات، منطبق با شرایط روز و تکنولوژی مناسب بهره مند باشد.
تلاش برای تحقق دولت الکترونیک در استان امری ضروری است
‎معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این همایش گفت: تمامی مدیران فناوری اطلاعات دستگاههای اجرایی و روسای دبیرخانه ها برای تحقق و توسعه دولت الکترونیک در استان تلاش کنند و با تلاش مضاعف در این راستا، استان را به جایگاه واقعی خود در این حوزه برسانند.
‎سکینه اشرفی با بیان اینکه پاسخگویی بهتر به نیازهای شهروندان از مزیت های تحقق دولت الکترونیک است،اظهارداشت: در مسیر هوشمند سازی و استفاده موثر از دولت الکترونیک باید خدمات موثری را به شهروندان ارائه نماییم.
‎او گفت: استان دارای مشکلات و نواقصی در زمینه زیرساختهای فناوری اطلاعات است بنابراین روسای فناوری اطلاعات و روسای دبیرخانه دستگاههای اجرایی در صف اول نظام اداری استان سیستان و بلوچستان باید بر هوشمندسازی و استفاده موثر از دولت الکترونیک و نظام پاسخگو متمرکز باشند تا نظام پاسخگویی در استان نهادینه و مسیر بهره وری هموارتر شود.
‎ارتقا بهره‌ وری و رضایت مندی شهروندان مهمترین اهداف توسعه دولت الکترونیک
‎همچنین رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک وزارت کشور نیز در همایش توسعه دولت الکترونیک به تبیین مباحث دولت الکترونیک پرداخت و گفت: محور توسعه دولت الکترونیک، وزارت کشور و زیرمجموعه آن در استانها است لذا با توجه به تحولات جامعه جهانی، موضوع دولت الکترونیک باید در اولویت امور باشد.
‎امیر شجاعان ضمن تاکید بر آمادگی جدی دستگاهها بر استفاده از فناوری دولت الکترونیک از مهمترین اهداف توسعه دولت الکترونیک را ارتقا بهره‌وری و رضایت مندی شهروندان عنوان کرد.
‎وی ادامه داد: تحقق دولت الكترونيك در کشور به توسعه مشارکت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مردم کمک می کند.
‎رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک وزارت کشور تصریح کرد: دولت الکترونیک نقش مهمی در کاهش بسیاری از معضلات از جمله جلوگیری از فساد اداری دارد.
شجاعان گفت: هدف از دولت الکترونیک بهبود کارایی دولت، مدیریت اطلاعات ارائه شده به شهروندان، ارائه خدمات بهتر به شهروندان و دادن اختیار بیشتر به مردم از طریق در دسترس قراردادن اطلاعات و مشارکت آنها در تصمیم گیری های عمومی است.
‎وی از جمله کارکردهای دولت الکترونیک را کاهش ترافیک شهری و آلودگی هوا، افزایش سرعت کارها، صرفه جویی در انرژی مفید شهروندان، ارتقای روحیه مثبت و رفاه و آسایش شهروندان، افزایش سرعت توسعه و پیشرفت کشور، ارتقای متوسط سطح فرهنگی و علمی کشور و توسعه اقتصاد پایدار برشمرد.