دیدار اشرف بروجردی با آیت الله سید مصطفی محقق داماد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۰:۴:۱۲
دیدار اشرف بروجردی با آیت الله سید مصطفی محقق داماد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به همراه جمعی از معاونین و مدیران سازمان با آیت الله سید مصطفی محقق داماد دیدار کرد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به همراه جمعی از معاونین و مدیران سازمان با آیت الله سید مصطفی محقق داماد دیدار کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی؛ مشاور رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این دیدار گفت: برای ما افتخاری است تا ارتباط شما با مجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیشتر شده و ما نیازمند رهنمودهای هرچه بیشتر شما هستیم.
آیت الله مصطفی محقق داماد نیز در طی سخنانی اظهار کرد: بسیار مهم است که کتابخانه ملی ایران در پیدا کردن تراث اسلامی فعال‌تر و بعد وطنی کتابخانه ملی بیشتر نمایان شود.
وی با اشاره به پیدا شدن نسخه‌ای از سخنان امیرالمومنین در کتابخانه کلیسای واتیکان گفت: لازم است تا کتابخانه‌های مهم شهر از جمله کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس و کتابخانه دانشگاه تهران فعالتر شوند.
او همچنین با تاکید بر اهمیت موضوع اسناد گفت: پیشنهاد من بر این است تا گروهی تشکیل شود و خاندان‌های مهم را شناسایی کرده و اسناد مربوط به آنان را جمع‌آوری کنند.
بروجردی نیز در ادامه با اشاره به خرید حدود 20 میلیارد از اسناد و کتب خطی در مدت اخیر خاطر نشان کرد: ما به دنبال راهکاری هستیم تا علاوه بر روال معمول جست و جو و خرید اسناد از سوی ما، این روند از دل خود مردم نیز بجوشد. او از ایده نوه مرحوم رشدیه در همایش اهداگران اسناد یاد کرد و گفت: ایشان داوطلب شده‌اند تا با راه‌اندازی یک گروه، با خانواده‌هایی که اسناد ارزشمندی در دست دارند، وارد مذاکره شوند.
در ادامه این جلسه غلامرضا امیرخانی؛ معاون کتابخانه ملی نیز اظهار کرد: همانطور که خانم برورجردی گفتند، در کمتر از ده ماه حدود 20 میلیارد برای خرید اسناد و کتب خطی هزینه شده است؛ نسخه‌هایی که یکی از یکی بهتر است. او افزود: در این مدت حتی توانستیم نسخه‌ی نفیسی را از فرانسه و شهر پاریس به کشور بازگردانیم.
فریبرز خسروی؛ معاون پژوهش و دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز خاطرنشان کرد: علاوه بر اهمیت گردآوری اسناد، باید به گردآوری اطلاعات اسناد و کتب خطی نیز توجه کرد. او ادامه داد: با مساعدت سرکار خانم بروجردی، سامانه کتابهای خطی در جهان کلید خورده و حدس ما بر این این است که حدود 4000 هزار نسخه در این زمینه موجود باشد. در فاز دوم این کار باید بانک اطلاعاتی نویسندگان ایرانی کتب خطی فارسی و غیرفارسی را گردآوری کنیم؛ حدس میزنیم در این حوزه نیز حدود 600 هزار مورد را شناسایی کنیم و در فاز سوم به دنبال شناسایی اسناد و کتب مربوط به جهان اسلام هستیم.