بروجردی: آزادی و کرامت انسانی ارزش‌هایی بودند که مردم به خاطر آن‌ها قیام کردند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۰ - ۲۰:۳۰:۰
بروجردی: آزادی و کرامت انسانی ارزش‌هایی بودند که مردم به خاطر آن‌ها قیام کردند
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دعوت بنیاد دانشنامه‌نگاری در جلسه‌ای که به مناسبت بزرگذاشت ایام دهه فجر در این بنیاد برگزار شد شرکت کرد.
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دعوت بنیاد دانشنامه‌نگاری در جلسه‌ای که به مناسبت بزرگذاشت ایام دهه فجر در این بنیاد برگزار شد شرکت کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی در این دیدار حفظ کرامت انسانی را جزو آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: ما همچنان موظفیم که از این آرمان حفاظت و حراست کنیم.اگر بخواهیم ببینیم که کجا بودیم و کجا هستیم باید به ارزش‌هایی که مردم به خاطر آن‌ها قیام کردند بپردازیم و شاید مهمترین آن‌ها آزادی بود. مردم می‌خواستند که آزادانه انتخاب کنند و آزادانه تصمیم بگیرند و این چیزی بود که به خاطر آن انقلاب به ثمر نشست.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه این انقلاب یک شبه به دست نیامد و حاصل تلاش‌ها و مجاهدت‌های بسیاری است گفت: ضرورت دارد که بازخوانی تاریخ گذشته بپردازیم تا بفهمیم که چگونه مردم توانستند با حضور خودشان برگ جدیدی را در تاریخ این کشور بنگارند.لحظه لحظه آن اتفاق برای ما خاطره است. من در آن دوران دانشجو بودم و با بدنه دانشجویی در ارتباط بودم. در آن زمان ما به دنبال آرمان‌ها و خواسته‌های خود بودیم و این آرمان‌ها و خواسته‌ها برای عملی شدن نیاز به انسجام داشت.
این مبارز دوران انقلاب گفت: شاید امروز برخی بگویند چرا ما انقلاب کردیم؟ یا بگویند این انقلاب چه ثمره‌ای داشت؟ اما باید بگویم که ما که در آن دوران فعال بودیم و انقلابی بودیم، می‌دیدیم که انقلاب اجتناب ناپذیر و محتوم بود. اما اینکه این انقلاب اسلامی باشد یا نباشد را مردم تعیین کردند. اسلامیت و ایرانیت بخش‌های سازنده هویت ماست و اسلامیت در جریان انقلاب غلبه داشت و انقلاب اسلامی رقم خورد. همین عرق وطن بود که بعدها در دفاع مقدس خود را بیشتر نمایان کرد.
بروجردی در ادامه به شعار اصلی انقلاب یعنی استقلال آزادی و جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: آزادی ارزش مهمی برای مردم بود. مردم می‌خواستند که دیندار و آزاد باشند. آزادی چیزی نیست که بتوانید آن را نادیده بگیرید. مردم می‌خواهند که آزادانه تصمیم بگیرند و زندگی کنند.امروز هم بزرگترین حرف مردم با نظام همین است که می‌خواهند آزادانه تصمیم بگیرند. در آن زمان هم مردم به همین خاطر به صحنه آمدند و تحول ایجاد کردند.
او در بخش دیگری از سخنانش ایثار را مایه اصلی حرکت‌های انقلابی عنوان کرد و گفت: همه ما می‌دانستیم که وقتی به راهپیمایی می‌رویم ممکن است که دیگر بازنگردیم. یک زمانی تصمیم بر این شد که برای رسیدگی به مجروحان بیمارستانی زیرزمینی احداث شود چرا که مجروحانی که به بیمارستان‌های دولتی می‌رفتند را ساواک دستگیر می‌کرد. یک فراخوان کوچک میان بخشی از انقلابیون دهان به دهان گشت. در مدت کوتاهی متوجه شدیم که تعداد زیادی از زنان جوان که خیلی از آن‌ها تازه ازدواج کرده بودند طلاهایشان را آوردند و ما توانستیم یک بیمارستان در زیرزمین یک خانه احداث کنیم.
بروجردی خطاب به حاضران در نشست نیز گفت: رسالت شما در بنیاد دانشنامه نگاری نیز بسیار حساس و ارزشمند است چراکه شما به نگارش تاریخ و حقیقت میپردازید. بزرگترین آفت تاریخ نگاری نیز تحریف تاریخ است. ابن یک رسالت و یک وظیفه است که بر دوش شماست. اگر ما به تاریخ گذشته ایران نگاه کنیم می‌بینیم که در بسیاری از مواقع تاریخ تقطیع شده است. این شما هستید که باید مانع تکرار این اتفاق شوید.
اشرف بروجردی، همسر شهید و مبارز انقلابی در ادامه افزود: این آفت نباید درمورد انقلاب ما تکرار شود. اتفاقات سال 60 بسیار مهم بود. این اتفاقات بهترین سرمایه‌های ما را از ما گرفت.چه در ماجرای هفتم تیر، چه در ماجرای هشتم شهریور، چه در ترورهای کور خیابانی که اتفاق می‌افتاد، چه در چنگ تحمیلی و چه مسایل دیگرکه بهترین نیروهای انقلاب شهید شدند و از دست رفتند.
او در پایان به درخواست یکی از حضار ماجرای مواجهه‌اش با شهادت همسرش را بازگو کرد و گفت: شهید معتمدی معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی بودند و جلسات ایشان معمولا تا ساعت 10 طول می‌کشید. من و بچه‌ها در خانه منتظر ایشان بودیم اما تا ساعت 12 خبری از ایشان نشد. من رادیو را روشن کردم. اخبار اعلام کرد که یک مهاجم دفتر حزب را مورد حمله قرار داده است و تعدادی مجروح شده‌اند. برادرم به خانه ما آمد و من به اتفاق او به محل انفجار رفتم. در آن چندین بیمارستان را گشتیم تا بالاخره بدن بی‌جان ایشان را در بیمارستان شفا یحیاییان پیدا کردیم. چندی بعد من و تعدادی دیگر از همسران شهدا به نمایندگی از همه آنان خدمت امام رسیدیم. همسر شهید بهشتی به من گفته بود که به امام عرض کنم که نباید از خون شهدای هفتم تیر بگذریم. امام هم بعد از تاملی به ما فرمودند آنچه که بیشتر اهمیت دارد این است که نگذاریم چنین اتفاقاتی تکرار شود.