بروجردی:قانون اساسی فصل مشترک تمام کسانی است که به این سرزمین تعلق خاطر دارند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۲۰:۳۰:۰
بروجردی:قانون اساسی فصل مشترک تمام کسانی است که به این سرزمین تعلق خاطر دارند
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: وقتی به نام اسلام حکم‌رانی می‌کنیم، باید تصویری از جامعه اسلامی به دنیا عرضه کنیم تا در تطابق با نهاد فطری انسان باشد.

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: وقتی به نام اسلام حکم‌رانی می‌کنیم، باید تصویری از جامعه اسلامی به دنیا عرضه کنیم تا در تطابق با نهاد فطری انسان باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در «همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران» که در دانشگاه تبریز برگزار شد گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وجهی از قانون اساسی دوران مشروطه است و دوران مشروطیت هم مقطعی مهم و با ارزش از تاریخ این سرزمین به حساب می‌آید.او افزود: کسی نمی‌تواند موضوع مشروطه و حوادثی که در آن دوران رخ داد را در پیشبرد اهداف جامعه نادیده بگیرد.
بروجردی تاکید کرد: باید مجموعه عواملی را که در شکلگیری یک نظام موثر است، مورد توجه قرار دهیم؛ چراکه نمی‌شود گذشته تاریخی خود را به فراموشی بسپاریم.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطر نشان کرد: همه مدیران و مسئولین نظام که امروز به نام جمهوری اسلامی حکمرانی می‌کنند، باید به وجه دینی و اسلامی جامعه توجه کنند. ایرانیت و اسلامیت دو روی این سرزمین هستند و ما نمی‌توانیم از هیچ کدام از این دو وجه جدا شویم.
بروجردی با تشکر از کسانی که در حوزه نشر علم گام برمی‌دارند گفت: این افراد وجوه معرفت‌شناسی را به بشریت عرضه می‌کنند.
او با اشاره به مسئولیتش در سازمان اسناد وکتابخانه ملی اظهار کرد: تشکر من از این عزیزان به دلیل موقعیتی است که در اختیار دارم. من مسئول سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستم. چرا که بخش زیادی از هویت این سرزمین در گرو اسنادی است که در اختیار داریم و اسناد گویای پشتوانه و سابقه دیرینه ما هستند. همچنین اسناد، گویای هویتی هستند که مبنای آن در دل جامعه دینی تجلی می‌یابد.
بروجردی تصریح کرد: از زمان ظهور اسلام تا به امروز، بخشی از تاریخ این سرزمین بدون توجه به مبانی فکری و مبانی باورهای عمومی جامعه، مقاطعی از تاریخ اسلام کم ‌رنگ‌تر است و کمتر به آن پرداخته شده است.
او ادامه داد: اما کم کم اعتقاد و باور مردم به فکر و اندیشه خودشان با سابقه تاریخی و دیرینه آنها گره خورد، چیزی که ما آن را به عنوان میراث دیرینه خود می‌شناسیم؛ میراث ایرانی و اسلامی و این دو وجه را تا بقای ابدی همراه خودمان خواهیم داشت.
بروجردی با اشاره به حوادثی که در دوران مشروطه گفت: حوادثی که در آن مقطع تاریخی در این سرزمین رقم خورد، مبنای تغییراتی است که امروز هم داریم آن تجربه می‌کنیم. لذا همواره در محافل دانشگاهی به این بحث پرداخته می‌شود. علارغم اینکه در این موضوع اختلاف نظر هم وجود دارد.
او افزود: اصحاب سیاست و مفاخر دینی جامعه به این موضوع توجه داشتند که رخداد مشروطه تحولاتی را در جامعه رقم زد؛ به طوریکه مهم‌ترین موضوع آن این است که ما امروزه شاهد حکم‌رانی خوبی باشیم.
بروجردی تصریح کرد: نقش تاریخ مشروطه این بوده که ویژگی‌های حکم‌ران خوب را برای ما ترسیم کرده است؛ به گونه‌ای که مردم حس کنند حاکمیت سازنده زندگی توام با بالندگی برای آنها خواهد بود.
او همچنین گفت: مبنای تمام حکومت‌ها انسان است. انسان است که می‌تواند تعالی خود را رقم بزند. پیش از این ما در یک جامعه سنتی بودیم و در این جامعه حرف آخر را پادشاه می‌زد و قانون به هیچ وجه مبنای عمل نبود؛ به عبارتی حرف پادشاه بود که اجرا می‌شد.
مشاور رئیس جمهور با اشاره به نفوذ روشن فکری در جامعه بیان کرد: از آن زمان به بعد، در سرزمین ما اندیشمندان زیادی توانستند با بهره‌گیری از اندیشه‌های روشنگرانه زندگی را معنا ببخشند. بسیاری در تعامل با دانشگاه‌های بین المللی قرار گرفته و فرزندانشان را به غرب فرستادند؛ پس از آن بود که توانستند اندوخته‌های دانشی خود را در این جامعه به کار بگیرند.
او ادامه داد: حال، این انسان روشنفکر می‌خواست از آزادی، از تغییر و تحول و از شکل‌گیری ساختاری جدید حرف بزند. ساختاری که می‌توانست رویکرد جدیدی را به جامعه عرضه کند. بنابراین می‌توانیم ادعا کنیم که جامعه اسلامی متاثر از انقلاب مشروطه است و بحث مشروطه هم از مباحث داغ اصحاب معرفت در این سرزمین است.
بروجردی با اشاره به تغییر و تحولاتی که با وقوع انقلاب مشروطه در جامعه روی داد گفت: در این شرایط نهاد جدیدی به عنوان قانون اساسی در جامعه به وجود آمد. این نهاد بسیار اثرگذار و تعیین کننده سرنوشت مردم بود. امروزه می‌توانیم بگوییم قانون اساسی فصل مشترک تمام کسانی است که به این سرزمین تعلق خاطر دارند. او افزود: به عبارتی می‌توانیم بگوییم قانون اساسی پیمان نامه‌ایست که میان آحاد ملت می‌تواند شکل بگیرد و خود می‌تواند شکل‌دهنده رویه‌ها باشد.
او خاطر نشان کرد: دومین نکته بحث تثبیت اصل محدود بودن قدرت سیاسی است. یعنی در ظل قانون اساسی می‌توانیم ادعا کنیم که قدرت باید توزیع شده و نمی‌تواند در یکجا متمرکز باشد. آن هم در جامعه‌ای که ادعای دینداری و مردم سالاری دارد. چنانچه امروزه هم می‌بینیم برای اینکه قدرت محلی در جامعه شکل بگیرد، شوراها ایجاد شده و قدرت از منبع اصلی آن بین آحاد جامعه تقسیم می‌شود.
بروجردی در ادامه گفت: سومین نکته تثبیت اصل حاکمیت بر مبنای آرای عموم است؛ یعنی انتخابات و چیزی که ما در سنوات گذشته بسیار آن را تجربه کرده‌ایم. او افزود: البته در دوران رژیم گذشته هم انتخابات برگزار می‌شد. اما در انتخابات باید به خواست عموم جامعه بسیار توجه شود. همان جمله‌ای که امام (ره) روی آن تاکید داشتند و می‌گفتند اگر یک روز مردم بگویند ما شما را نمی‎خواهیم، باید برویم. چراکه مردم تعیین کننده اند.
او تصریح کرد: این نکته همواره در جامعه روشنفکری و جامعه حکمران مطرح است. مبنای ما بر این قرار دارد که درست عمل کردن حاکمیت، می‌تواند تحقق بخش اراده عمومی باشد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به مباحث دیگری همچون آزادی، عدالت اجتماعی و استقلال گفت: اینها و نیز موضوع به رسمیت شناختن حوزه حقوق خصوصی در بین دولت مفاهیمی هستند که زاده دوران مشروطه است.
او تاکید کرد: امروز در موقعیتی قرار داریم که آرزویمان این است که وقتی در عرصه ملی و بین المللی به نام اسلام حکم‌رانی می‌کنیم، باید تصویری از جامعه اسلامی به دنیا عرضه کنیم تا در تطابق با نهاد فطری انسان باشد. همانطور که نهاد فطری انسان طالب آزادی، عدالت، حقیقت، رسیدن به معرفت و طالب رسیدن به عرصه‌ای برای رشد اندیشه است.
بروجردی ادامه داد: رشد اندیشه در تعاطی افکار با اندیشمندان است که شکل می‌گیرد و از آن پس به سطح جامعه تسری می‌یابد؛ و در این شرایط است که می‌تواند در قالب یک فرهنگ به جامعه عرضه شود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در انتهای سخنان خود اظهار کرد: امروز اگر می‌خواهیم بگوییم که یک کشور فرهنگی هستیم و مبنای حکم‌رانی در این سرزمین تحقق عدالت و آزادی است، باید این موضوعات را در ادبیات و قانون گذاریمان لحاظ کنیم. به طوریکه که مردم جامعه احساس آرامش کرده و رشد سرمایه عظیمی برای مردم جامعه فراهم شود؛ این سرمایه چیزی نیست جز همراهی جامعه با مجموعه حاکمیت.