نمایشگاه اطلاع رسانی به مناسبت گرامی داشت واقعه 15 خرداد 1342


تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۲ - ۸:۱۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۰/۹ - ۸:۱۲:۵۳
نمایشگاه اطلاع رسانی به مناسبت گرامی داشت واقعه 15 خرداد 1342
پانزده خرداد 42 مبدأ انقلاب اسلامی مردم ایران است.

پانزده خرداد 42 مبدأ انقلاب اسلامی مردم ایران است. شاه دو روز بعد از نهضت 15 خرداد، قیام مردم را بلوا و اقدامی وحشیانه، و نتیجه اتحاد ارتجاع سرخ و سیاه نامید و سعی کرد تا آن را به خارج از مرزها و کسانی همچون جمال عبدالناصر نسبت دهد.

از ۱۱ تا ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به مناسبت ایام عزاداری ماه محرم تظاهراتی در مشهد و قم و شیراز و تبریز و تهران روی داد که البته جنبه سیاسی داشت. به دنبال این تظاهرات، بعضی از علما و روحانیان قم و مشهد و شیراز و تبریز به تهران تبعید و بازداشت شدند. این اغتشاشات که با قتل پاسبانی در مشهد آغاز گردیده بود سرانجام به تهران سرایت کرد و رفته رفته شدت گرفت به طوری که در پانزدهم خرداد در تهران به آتش زدن بعضی از موسسات و اتومبیل‌ها و قتل و جرح و کشتار جمعی از مردم بی‌گناه منجر گردید. دولت در شهرهای تهران و شیراز به طور موقت حکومت نظامی اعلام کرد.
از روز ۱۶ خرداد قوای دولتی مسلط بر اوضاع شدند و افراد دستگیر شده به دادگاه‌های نظامی تحویل گردیدند که دوتن از آنان نیز محکوم به اعدام گشتند. بنابر آمار رسمی دولتی، نتیجه این حوادث هشتاد و شش تن کشته و یکصد و نود و سه تن مجروح بوده است.
 
به مناسبت بزرگداشت این واقعه مهم و تاریخی، اداره کل اطلاع رسانی کتابخانه ملی اقدام به برگزاری نمایشگاه مجازی شامل 42 عکس و 24 صفحه از نشریات منتشرشده آن دوران نموده است.