نمایشگاه مجازی انعکاس اخبار سفر ناصرالدین شاه به فرنگ در مطبوعات


تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۲ - ۷:۳۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۹ - ۱۴:۲۹:۱۳
نمایشگاه مجازی انعکاس اخبار سفر ناصرالدین شاه به فرنگ در مطبوعات
مسافرت ناصر الدین شاه در سال های 1290 - 1295 و 1306 هجری قمری بوده است

ناصرالدین شاه نخستین پادشاه ایران بود که به اروپا مسافرت کرد. وی در طول سلطنت خود سه بار از کشورهای اروپایی در سال های1290 هجری قمری (1873 میلادی)، 1295 هجری قمری (1878 میلادی) و سومین سفر در سالهای 1306 تا 1307 هجری قمری (1889 میلادی) دیدن کرد که در آخرین سفر خود از ناوگان جنگی بریتانیا بازدید داشت.

وی سفر خود را به همراه یکصد نفر از تهران به سمت بندرانزلی و گذشتن از راه‌های صعب العبور و گردنه‌های مرتفع رشته‌ کوه‌های البرز شروع کرد که چهار هفته طول کشید تا به ساحل دریای خزر برسند. سپس به وسیله کشتی به بندر آستراخان روسیه و از آنجا با قطار به مسکو و سن پترزبورگ رفتند. در ایستگاه راه ‌آهن سن پترزبورگ، تزار و سایر اعضای خانواده سلطنتی روس از وی استقبال کردند.

ناصرالدین شاه پس از چند روز اقامت در روسیه، به کشورهای آلمان، بلژیک، انگلستان، فرانسه، سوییس، ایتالیا، اتریش و عثمانی مسافرت کرد.

وی در اولین سفر خود به بریتانیا به لقب شوالیه انجمن گارتر (بالاترین مقام سلحشوری بریتانیا) نائل آمد. وی اولین شاه ایران بود که این مقام را بدست آورد.

از آنجا که شاه قاجار علاقه زیادی به عکاسی داشت، از اولین ره آوردهای سفر وی دوربین عکاسی بود. همچنین می توان به سیستم پستی نوین، امتیاز خط آهن قطار تهران- ری، انتشار روزنامه و تاسیس بانک شاهنشاهی ایران اشاره کرد.

اداره کل اطلاع رسانی در کنار نشست بررسی تاریخی سفر ناصرالدین شاه به فرنگ اقدام به برگزاری نمایشگاهی از انعکاس اخبار سفر ناصرالدین شاه در مطبوعات از تاریخ 22 تیرماه 1395 به مدت یک هفته کرده است.