تبـادل تجربه ایران و یونـان در حوزه مرمت نسخ خطـی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۴/۲۶ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۹:۲۱:۲۲
تبـادل تجربه ایران و یونـان در حوزه مرمت نسخ خطـی
  نيكلاوس­گارليدس سفير يونان در كشورمان با دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ديدار و گفتگو كرد.

در اين ملاقات كه در محل كتابخانه ملي كشورمان برگزار شد سفير يونان ضمن ابلاغ پيام تبريك رئيس كتابخانه ملي يونان به رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران به مناسبت انتصاب ايشان در سمت جديد، به لزوم گسترش مناسبات فرهنگي ميان كشورش و ايران بالاخص در حوزه كتابخانه­ها تأكيد كرد.

    دكتر اسحق صلاحي نيز در اين ديدار اصالت فرهنگي هر دو كشور را داراي سابقه طولاني دانست و گفت: بخش بزرگي از تاريخ و پيشينه جهان امروز وامتداد تمدن ايرانيان و يونانيان است.
    وي در ادامه افزود: سابقه بسيار غني فرهنگي ميان ايران و يونان مانند جاده­اي دو طرفه است كه غناي آن بسيار وسيع است. صلاحي ادامه داد ما آماده­ايم تا باب جديدي در عرصه فرهنگي ميان دو كشور يونان و ايران باز كنيم و از هرگونه همكاري در اين زمينه استقبال مي­كنيم.
    رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ادامه كسب اطلاع از عناوين و محتواي كتب و نسخ خطي موجود كتابخانه­هاي ايران و يونان را از موارد مورد نياز محققان و فرهيختگان دو كشور دانست و خواستار استفاده دو كشور از تجربيات يكديگر بالاخص در حوزه راههاي حفاظت از ميراث مستند شد.
    صلاحي در ادامه سخنان خود خاطرنشان كرد كه با توجه به همكاري­هاي خوبي كه دو كشور در حوزه فرهنگ در سال­هاي اخير با يكديگر داشته­اند متأسفانه در حوزه روابط كتابخانه­اي تفاهم­نامه­اي ميان ايران و يونان به امضا نرسيده است.
    وي ابراز اميدواري كرد تا با همكاري سفير يونان هر چه زودتر همكاري­هاي ميان ايران و يونان در حوزه كتابخانه­ها در چارچوب تفاهم­نامه­اي منسجم گسترده­تر شود.
    صلاحي در بخش ديگري از سخنان خود به مشكلات فعلي موجود در يونان اشاره كرد و گفت: يونان در حال عبور از شرايط بسيار دشوار اقتصادي است، شرايطي كه از جنگ رو در رو نيز دشوارتر است و خطرات آن نيز گسترده­تر و ما اميدواريم كه دولت و ملت يونان اين مشكلات را به زودي پشت سر گذارند.
    صلاحي افزود: مشكل غرب با ملت­هاي صاحب تمدن مثل ايران و يونان اين است كه آنها مي­خواهند مدرنيته و افكار خود را بر ملت­هايي كه خودشان صاحب انديشه و نظر هستند تحميل كنند در حالي كه اين نوع از مدرنيته براي ملت­هايي كه خودشان زماني تمدن­ساز بوده­اند همانند سمي مهلك است.
   سفير يونان در كشورمان نيز در اين ديدار ضمن بيان عزم خود براي تقويت همكاري­هاي دو جانبه به خصوص در حوزه هاي مرتبط با فرهنگ و تمدن دو كشور خواستار تأكيد بيشتر بر مشتركات ميان مردم ايران و يونان به منظور ارتقاء و بسط همكاري­هاي دو كشور شد.