استاد محمدحسن سمسار : ایرانی ها از ابتدا به تصویر توجه نشان می دادند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۸/۳ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۵۲:۵۴
استاد محمدحسن سمسار : ایرانی ها از ابتدا به تصویر توجه نشان می دادند
دكتر محمد حسن سمسار، مورخ،استاد دانشگاه و سرپرست سابق اداره كل موزه ها در سخناني كه به مناسبت ثبت آثار پيشنهادي كميته ملي حافظه جهاني در سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايراد كرد تصاوير تاريخي و به جاي مانده از عكاس هاي عصر قاجار را داراي اهميت فراوان خواند و افزود: با اختراع دوربين عكاسي ايراني ها توجه بسياري به آن نشان دادند.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا اين استاد تاريخ در ادامه توضيحي در باره وضعيت نگهداري و سامان دادان عكس هاي موجود در كاخ گلستان كه موسوم به آلبوم خانه است، ارائه كرد و گفت: آرشيو عكس موجود در مجموعه گلستان دومين آرشيو بزرگ جهان به شمار مي رود و داراي 42 هزارو پانصد عكس تارخي است.
وي با اشاره به اولين عكس ها در ايران افزود: قديمي ترين عكس به جاي مانده كه در آلبوم خانه كاخ گلستان نيز موجود است مربوط به سال 1274 قمري است و از اهميت فوق العاده اي برخوردار است.
دكتر سمسار همچنين از ورود اولين دوربين عكاسي به كشور توسط محمدشاه قاجار ياد كرد و گفت: اندكي پس از اختراع دوربين عكاسي توسط داگركه به نام داگروتيپ خوانده مي شد، اين دوربين ها از سوي دربار روسيه به محمدشاه قاجارنيز اهدا شد و مورد استفاده قرار گرفت.