از پورتال کنسرسیوم محتوای ملی رونمایی شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۸/۲۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۴۰:۴۳
از پورتال کنسرسیوم محتوای ملی رونمایی شد
عصر ديروز (شنبه 28 آبان) از پورتال كنسرسيوم محتواي ملي با حضور رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران و 11 سازمان اسنادي و كتابخانه اي كشور در حوزه هنري رونمايي شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، در اين مراسم كه با حضور سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام و المسلمين رسول جعفريان رئيس كتابخانه مركزي و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، دكتر بجنوردي رئيس دايره المعارف بزرگ اسلامي ، دكتر سعيدرضا عاملي معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه تهران و شخصيت هاي علمي و فرهنگي برگزار شد، دكتر اسحق صلاحي گفت: امروز برخلاف گذشته در شرايط ريسك، عدم قطعيت و ابهام به سر مي بريم و تصميم گيري در اين شرايط بسيار سخت است.
وي آنچه تحت عنوان كنسرسيوم محتواي ملي اتفاق افتاده است را يك اقدام استراتژيك خواند و گفت: اگر تا ديروز اطلاعات براي تصميم گيري مديران ناياب بود، در عصر انفجار اطلاعات با انبوهي از اطلاعات مواجهيم و دسترسي به اطلاعات درست و به موقع شرط تصميم گيري هاي نجات دهنده است.
وي ادامه داد: رنج امروز ما اين نيست كه منابع و اطلاعات نداريم، بلكه منابع، اطلاعات و خزانه هاي علمي و فرهنگي كشور به صورت جزيره هايي در كنار هم قرار دارند و به صورت جامع در دسترس محقق و پژوهشگر قرار ندارد.
دكتر صلاحي نگرش سازي، راهبردسازي و راهكارسازي را براي اقدامات استراتژيك مهم خواند و افزود: امروز تفكر اين گونه است كه هركسي هرچه دارد از آن خودش است، تا اين نگاه عوض نشود، نمي توان گامي برداشت. در تدوين استراتژي راهبردي، تفكر و تكوين استراتژي ها در بدنه سازمان هاست و در مرحله تاكتيك و عمل نيز بايد همه در كنار هم باشند.
وي با اشاره به شبكه هاي ارتباطي و اطلاعاتي هر سازمان، از آن با عنوان دارايي هاي بزرگ و نامشهود هر سازمان ياد كرد و گفت: افتخار سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران اين است كه خدمات اطلاع رساني را در داخل و خارج كشور در منزل پژوهشگران و محققان به آنها برساند و عدالت را براي همه پژوهشگران سراسر كشور اجرا كند.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ابراز اميدواري كرد از فرصت هاي موجود درجهت فراهم آوردن فرصت هايي براي آيندگان استفاده شود.
در اين مراسم معاون برنامه ريزي و فناوري اطلاعات دانشگاه تهران نيز در سخناني ضمن برشمردن نكات مثبت فضاي مجازي براي تبادل اطلاعات و ظرفيت بالاي آن در كوچك سازي جهان و كم كردن فاصله ها گفت: ظرفيت متمايل به بي نهايت اين فضا اگر چه قابل توجه است، اما مشكلات و تهديدهاي خود را در امنيت شبكه و دسترس پذير ساختن اطلاعات دارد كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
همچنين قائم مقام وزير ارتباطات در فناوري و امور بين الملل نزديكي و تعامل متوليان بخش فن آوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) و توليدكنندگان محتوا و اطلاعات را خواستار شد.
پورتال كنسرسيوم محتواي ملي، محتواي اطلاعاتي همه مراكز اسنادي و كتابخانه‌اي را در يك فضاي مجازي مشترك فراهم مي آورد و محققين و پژوهشگران با مراجعه به اين پورتال مي‌توانند محتواي مورد نظر خود را به دست بياورند. اين كنسرسيوم به نشاني اينترنتي www.icnc.ir در دسترس علاقه‌مندان است.
سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران، بنياد دايره‌ المعارف اسلامي، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، سازمان تبليغات اسلامي، سازمان كتابخانه‌ها موزه‌ها و مراكز اسناد آستان قدس رضوي، كتابخانه مركزي و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي، كتابخانه مركزي و مركز اسناد دانشگاه تهران، مركز دايره‌المعارف بزرگ اسلامي، مركز نشر دانشگاهي و مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در راه‌اندازي اين پورتال مشاركت دارند.