در آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی 2/ تاکید بر اهمیت روزافزون نسخه های خطی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۸/۲۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۴۰:۲۵
در آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی 2/ تاکید بر اهمیت روزافزون نسخه های خطی
سخنرانان همايش نكوداشت حاميان نسخ خطي بر اهميت فوق العاده و روزافزون نسخه هاي خطي تاكيد كردند.
به گزارش روابط عمومي سازما اسناد و كتابخانه ج.ا.ا. در اين همايش كه با حضور استادان و پژوهشگران نسخ خطي كشور در مشهد برگزار شد، نسخه شناسان به تبيين نظرات خود پرداختند و از شخصيت هاي تجليل شده در همايش به نيكي ياد كردند.
محمد هادي زاهدي رئيس سازمان كتابخانه ها، موز ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي دراين همايش ضمن توضيحي در مورد چگونگي وقف آثار خطي به كتابخانه آستان قدس؛ افزود: در سال هاي اخير بسياري از بزرگان، كتب خطي خويش را اهدا كرده اند كه در راس آنان رهبر فرزانه انقلاب قرار دارند كه دوازده هزار نسخه را به اين كتابخانه اهدا نموده اند.
در ادامه حجت الاسلام ادبي، رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي اظهار داشت: در فضاي تكنولوژي زده امروزي، كه با روح كار معنوي و نسخه پردازي كاملا بيگانه است، نسخه شناسان مي بايت بيش از پيش مورد حمايت قرار بگيرند و بايد فضايي ايجاد شود تا حاميان نسخ خطي، در فضاي بيرون از همايش هايي اينچنيني نيز مورد توجه باشند.وي ضمن اشاره بر اهميت كتابت در اسلام افزود: تمدن اسلامي، تمدن نوشتار و كلمات است و حمايت از اين نسخ در واقع حمايت از ميراث اسلامي است.
همچنين استاد اشكوري، رئيس مركز احياي تراث اسلامي در سخناني ضمن تجليل از فضايل و توجه استاد كاظم شانه چي به مبحث فهرست نگاري، گفت: استاد شانه چي، عالمي است كه از جهات مختلف قابل مطالعه است ولكن از منظر فهرست نگاري چنان كه بايد معرفي نشده است. اشكوري در ادامه گفت: از نظر من استاد شانه چي از دو بعد داراي قابليت مطالعه است، اول از نگاه تحصيلات بسيار ممتاز حوزوي كه ايشان طي كرده اند و دوم از نگاه متانت و دقت نظرايشان كه باعث شد اثر شتابزده اي از ايشان نبينيم.
در پايان دكتر محقق رئيس اسبق بخش نسخه هاي خطي كتابخانه ملي ضمن توضيح درمورد سير تاريخي جمع آوري، فهرست نويسي و نگهداري نسخه هاي خطي در كتابخانه ملي گفت: در آن سال ها يعني سال 1337 تا 1340 كه بنده مسئول بودم هيچ كار دقيقي در مورد نگهداري نسخه هاي خطي صورت نگرفته بود و ما براي اولين بار در اين زمينه اقداماتي انجام داديم . وي همچنين در مورد شخصيت هاي تجليل شده در همايش و آثار و اقدامات شاخص آنان نيز صحبت كرد و در ادامه خاطراتي نيزدر اين باره بيان كرد.