دکتر صلاحی: اصحاب رسانه زبان گویای تمام دستگاه‌ها هستند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۸/۳۰ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۳۸:۵۷
دکتر صلاحی: اصحاب رسانه زبان گویای تمام دستگاه‌ها هستند

رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران در نشست مطبوعاتي در زاهدان گفت: اصحاب رسانه زبان گوياي تمام دستگاه‌ها هستند و آنچه در بحث رسانه مهم بوده اين است كه مردم صحبت‌ها و مسائلي را كه از زبان رسانه‌ها بيان مي‌شود تأييد كنند و اين جز با صداقت و صحت مطالب بيان شده امكان‌پذير نيست.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، دكتر اسحاق صلاحي كه در در نشست مطبوعاتي در خانه معلم زاهدان صحبت مي كرد، گفت: در دنيا متداول است كه آرشيو ملي و كتابخانه ملي شعبه ندارد، اما در ايران به دليل پراكندگي راه‌ها وجود دارد.
رئيس كتابخانه ملي ادامه داد: در دولت نهم تصميم بر آن شد كه در مراكز فرهنگي كه سابقه اسناد ملي دارند، شعبه داشته باشيم كه در حال حاضر در 9 استان كشور، سازمان اسناد مديريت وجود دارد كه غالب آنها در شرق و جنوب كشور است.
دكتر صلاحي تصريح كرد: اين 9 استان شامل‌ سيستان و بلوچستان، يزد، كرمان، خراسان جنوبي، فارس، اصفهان، همدان، آذربايجان شرقي است كه بر اساس عملكرد مثبت اين 9 استان در كشور به اميد خدا در 21 مركز استان هم شعبه مركزي خواهيم داشت.
رئيس كتابخانه ملي ابراز اميدواري كرد تا پايان امسال احداث 8 مركز استاني ديگر سازمان اسناد و كتابخانه ملي به پايان برسد.
وي در ادامه بيان كرد: در زمينه توسعه استان سيستان و بلوچستان برنامه‌هايي را مد نظر قرار داده‌ايم، زيرا اين استان ‌به ويژه زاهدان يك شهر دانشگاهي است و ما مي‌توانيم در اين مركز كمي و كاستي‌ها را جبران كنيم. در همين راستا، اين نكته قابل ذكر است كه حدود 40 هزار كتاب به مركز اسناد و كتابخانه ملي استان خواهد آمد.
دكتر صلاحي عنوان كرد: امروز شاهد اهداي گنجينه فرهنگي مرحوم سياوش پرواز قاضي عالي رتبه قوه قضائيه با 40 هزار كتاب به مردم زاهدان بوديم. مرحوم سياوش پرواز تعلق خاطر خاصي به اين استان داشت و از آنجايي كه سيستان و بلوچستان از استان‌هاي محروم كشور است، وجود اين كتابخانه گرانبها در زاهدان بيشتر احساس مي‌شد.
وي افزود: مديريت اسناد و كتابخانه ملي سيستان و بلوچستان جزء فعال ترين استان ها است و مي تواند به عنوان سكان دار عرصه فرهنگي با همكاري بوميان و خيرين، اسناد مرتبط با سوابق شبه قاره هندوستان و در حوزه تاثيرگذاري فرهنگ بيرون از ايران به ايران و برعكس را جمع آوري كرده و در اختيار پژوهش گران قرار دهد.