اهدا کتاب و اسناد خانواده شهید قوچانی به کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۹/۲۰ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۳۲:۱۵
اهدا کتاب و اسناد خانواده شهید قوچانی به کتابخانه ملی
خانواده سردار شهيد علي قوچاني، كتاب هاي شخصي، تصاوير و اسناد مربوط به دوران دفاع مقدس را به مديريت مركز اصفهان سازمان اسناد و كتابخانه ملي اهدا كردند.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، در ديدار شامگاه يكشنبه(20 آذر ماه) دكتر اسحق صلاحي از خانواده فرمانده تيپ يكم لشكر امام حسين (ع با بيان تجليل از مقام شهدا گفت: سخن گفتن در اين حال و فضا بسيار سخت است، من بخشي از عمرم را در بين بچه‌هاي لشكر نجف اشرف بوده‌ام و بچه‌هاي رزمنده اصفهان را داراي حال و هواي معنوي خاصي مي‌دانم.
وي افزود: فضاي امروز، فضاي خاصي است. زيرا بيشتر همراهان من از بچه‌هاي جبهه و جنگ هستند كه در سازمان اسناد به فعاليت مشغولند، ما هر جا در زندگي كم مي‌آوريم به شما پناه مي‌آوريم، زيرا خانواده شهدايي مانند شما هم توانستيد خود را از آسيب‌هاي زمانه حفظ كنيد و هم مي‌توانيد بازماندگان از شهدا در اين عرصه نگاه داريد.
دكتر صلاحي ادامه داد: ما حسرت مي‌خوريم كه خدا ما را نپذيرفت و نتوانستيم همراه شهدا برويم اما تقدير اين بوده كه بمانيم و در جايي ديگر امتحان شويم.
وي اضافه كرد: اين ديدار گرچه براي شما مايه زحمت است، اما براي ما فرصتي است كه وقتي از اين خانه بيرون مي‌رويم ضمانتي از شهيدان بگيريم كه كارهايمان را صحيح انجام داده و آنچه رضاي آنهاست انجام دهيم، زيرا اگر آنها ما را فراموش نكنند ما فراموش نمي‌شويم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي حضور در اين مجلس را سر آغازي براي هدايت بيشتر و خدايي شدن برشمرد و بيان داشت: گاهي احساس مي‌كنيم زندگي ما با بطالت پيش مي‌رود ولي در چنين موقعيتي احساس سبك‌بالي مي‌كنيم، همه اميد ما به اين است كه زير پرچم ولايت هستيم و مي‌خواهيم سرباز ولايت باشيم.
وي ادامه داد: هر كوي و برزن كشور اسلامي ما كه مدعي فراهم كردن زمينه ظهور امام زمان دارد، مزين به نام شهيدي است،اميدواريم جامعه ديني ما مطابق با راه امام خميني(ره) و شهدا همچنان به راه خود ادامه داده و ما نيز سرباز اين نظام مقدس باشيم كه بر پايه ارزش‌هاي انقلابي شكل گرفته و ضمانت آن خون‌شهدايي است كه به پاي آن ريخته شده است.
دكتر صلاحي باقي ماندن در راه امام (ره) و شهدا را سخت دانست و افزود: هر چند سال كه از انقلاب بگذرد فشارهاي سياسي بر كشور بيشتر مي‌شود، هنر آنجاست كه در پاي انقلاب ايستاده و زير پرچم ولايت بمانيم زيرا به گواهي تاريخ اگر هم لشكريان يزيدي بيشتر از ياران حسيني باشند همواره حسين(ع) و ياران اندكش بر حق هستند.
وي افزود: تمام تلاش دشمن اين است كه عاشورا و امام حسين (ع) را از ما بگيرد اما تا زماني كه در مكتب عاشورايي بمانيم و فلسفه و قيام عاشورا در ذهنمان نقش بسته باشد بر مدار اهل‌ البيت (ع) باقي مي‌مانيم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي به فرهنگ فراموش شده وقف اشاره كرد و تصريح كرد: ماندن در مسير معرفت‌هاي ديني و علمي ضامن بقاي كشور است و اين امكان پذير نيست مگر اينكه جامعه به كمك نورانيت قرآن، سخنان اهل‌ البيت و يادگاران علماي بزرگ شيعه، به عنوان ميراث فرهنگي ديني، تاريخ ساز بوده و براي نسل‌هاي آينده ميراث‌‌آفرين باشد.
وي ادامه داد: بسياري از افراد اسناد يا كتاب‌هاي مهمي را در اختيار دارند كه ديگران نمي‌توانند از آنها استفاده كنند و بخشي از اين منابع غني دست‌نوشته يا دل نوشته‌هايي است كه خانواده شهدا در اختيار دارند.
دكتر صلاحي در ادامه بيان داشت: در صورتي كه اين اسناد در اختيار سازمان اسناد و كتابخانه ملي قرار گيرد از آنها نسخه ديجيتال فراهم شده و در درون سايت سازمان براي استفاده عمومي قرار مي‌گيرد.
وي با اشاره به فرمايش رهبر معظم انقلاب كه «وصيت شهدا را بخوانيد زيرا با اخلاص نوشته شده و تاثير گذار است»، تاكيد كرد: خوشحالم كه قرار شد خانواده شهيد قوچاني يادگاري‌هايي كه از اين شهيد بزرگوار در اختيار دارند براي تصويربرداري در اختيار سازمان اسناد قرار دهند و اميدوارم اين موضوع فتح بابي باشد براي بقيه خانواده شهدا زيرا آنچه از شهيد باقي مانده تنها متعلق به خانواده شهيد نيست.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ادامه داد: فرزندان شما پس از شهادت متعلق به همه مردم و به ويژه جوانان نسل‌هاي آينده بوده و يادگاري‌هاي آنها و دل‌نوشته‌هايشان بهترين كمك براي نسل‌هاي آينده است، چه بسا آنها نكاتي را از درون آنها كشف كنند كه ما كمتر قادر به درك آنها هستيم.
وي اضافه كرد: خدا اين معرفت را به ما عطا كند كه بر راه شهدا ثابت قدم مانده و در زير خيمه ولايت بمانيم و تا زماني كه در اين راه هستيم مي‌توانيم مطمئن باشيم كه آسيبي به كشور ما نمي‌رسد.
در اين ديدار، تعدادي از كتابهاي شخصي، تصاوير و اسناد دوران دفاع مقدس خانواده شهيد قوچاني براي توسعه و غنا بخشي منابع به مديريت مركز اصفهان سازمان اسناد و كتابخانه ملي اهدا شد.