دکتر صلاحی: باید کتابخانه ای در شان ظرفیت تاریخی و فرهنگی اصفهان ایجاد شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۹/۲۰ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۳۱:۵۸
دکتر صلاحی: باید کتابخانه ای در شان ظرفیت تاریخی و فرهنگی اصفهان ایجاد شود
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران در اصفهان گفت: اميدواريم با توجه به ظرفيت هاي بالاي تاريخي و فرهنگي اصفهان كتابخانه اي در شان استان اصفهان ايجاد شود.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، دكتر اسحق صلاحي شامگاه يكشنبه (20 آذر ماه) در ديدار با استاندار اصفهان اظهار داشت: اين سازمان يك نگاه تاريخي به استان هاي كشور دارد.
وي گفت:اگر بخواهيم همه كتب و اسناد را در كتابخانه ملي تهران نگه داريم با دو مشكل عمده روبه رو خواهيم شد.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي اضافه كرد:مشكل اول اينكه در تهران با كمبود امكانات در زمينه حفظ و نگهداري حجم وسعيي از كتب و اسناد مواجه هستيم و دوم اينكه بسياري از مجموعه داران حقيقي خواهان اين هستند كه اين اسناد در شهر خودشان نگهداري شود.
دكتر صلاحي گفت: متاسفانه براي حفظ و نگهداري كتب و اسناد تاريخي استانداردي وجود ندارد و همين امر مشكل جدي در اين زمينه ايجاد كرده است.
وي افزود:براي جلوگيري از آسيب ديدن اين كتب و اسناد استانداردهاي لازم توليد و به همه دستگاه ها ابلاغ و در پايان هر سال نيز دستگاه هاي كارآمد در اين زمينه معرفي خواهند شد.
دكتر صلاحي تصريح كرد: با دستگاه هايي كه در اين زمينه تعلل كنند برخورد جدي خواهد شد.
رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي خاطر نشان كرد:گسترش فرهنگ هديه و وقف كتاب و اسناد ارزشمند به كتابخانه ملي، آن را به گنجينه اي ارزشمند براي محققان و پژوهشگران داخلي و خارجي تبديل خواهد كرد.
وي به وجود 227 ميليون برگ سند و دو ميليون و 300 هزار عنوان كتاب، دو ميليون نسخه نشريه و دو ميليون منبع فيلم اشاره كرد و يادآور شد: تا پايان امسال برگ هاي سند در اين مركز به يك ميليارد نسخه خواهد رسيد كه الان در مرحله گرفتن عكس و فهرست نويسي قرار دارد.