اسناد نهضت میرزا کوچک خان در وب سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۹/۲۵ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۳۱:۷
اسناد نهضت میرزا کوچک خان در وب سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی
نمايشگاه مجازي اسناد با موضوع نهضت جنگل و ميرزا كوچك خان جنگلي در وب سايت سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايجاد شده است.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، كتابخانه ملي به مناسبت سالروز شهادت ميرزا كوچك خان جنگلي، اقدام به برگزاري نمايشگاه مجازي اسناد با موضوع نهضت جنگل نموده است. در اين نمايشگاه مجازي 62 برگ سند با 21 عنوان به نمايش عمومي گذاشته شده است.
گزارش شهرباني رشت در مورد برگزاري مراسم يادبود ميرزاكوچك خان جنگلي در سليمان داراب، اعلان فرمانده كل قواي دفاعيه ي سردار استار وسلسكي بر ضد جنگلي ها و فراهم ساختن شرايط تسليم شدن مردم گيلان به قزاق ها، اعلان حاكم نظامي و رئيس نظميه مبني بر حراج اموال جنگلي ها، محاصره ي اردوي مفاخرالملك به دست جنگلي ها و گزارش آن به وزارت داخله، اعزام سرتيپ بصيرديوان و حسن خان معين الرعايا به جنگل جهت كشف مهمات ميرزا كوچك خان، بيانيه ي كميته ي اتحاد اسلام با موضوع مجازات افراد خائن و خبر درگيري نيروهاي جنگلي با انگليس در رشت و رحمت آباد، ابلاغيه ي حكومت گيلان در مورد آزاد شدن مكاتبه و مخابره به ميرزا كوچك خان و افرادش و تأمين امنيت راه هاي گيلان، گزارش وقايع و اوضاع سياسي - نظامي ادارهي حكومت گيلان و رونوشت تلگراف ترك مخاصمه ي ميرزا كوچك خان به وثوق الدوله، اعلان حكومت گيلان در مورد درگيري قواي دولتي با جنگليها، يك نسخه از شماره ي ششم سال اول روزنامه ي جنگل به مديريت حسين كسمائي، پيشروي قواي جنگي تا يك فرسخي اردبيل، دستگيري دكتر غلامحسين حشمت به اتهام همكاري با جنگلي ها و تقاضاي اهالي براي آزادي وي از جمله اسناد نمايش داده شده در اين نمايشگاه است.
يونس معروف به ميرزا كوچك خان جنگلي در سال 1257 هجري شمسي در رشت به دنيا آمد و از مبارزان انقلاب مشروطه به شمار مي رفت. وي پس از سال ها تلاش و مبارزه در 11 آذر ماه 1300 به شهادت رسيد.
پژوهشگران علاقه مند مي توانند براي مشاهده اين اسناد به بخش "مناسبت ها و رويدادها" در وب سايت سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران مراجعه كنند.