صلاحی: مکاتب بشرساخته در برابر مکتب الهی محکوم به شکست هستند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۹/۲۷ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۲۹:۵۹
صلاحی: مکاتب بشرساخته در برابر مکتب الهی محکوم به شکست هستند
دكتر اسحق صلاحي در ديدار با مهمانان خارجي جامعه المصطفي العالميه، واحد تهران، گفت: مكاتب بشر ساخته در برابر مكتب الهي محكوم به شكست هستند.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. در اين ديدار كه در فضايي دوستانه و غير رسمي برگزار شد ابتدا حجت الاسلام عطاران رئيس جامعه المصطفي در تهران ضمن بيان اهداف و ضرورت ميزباني از پژوهشگران خارجي گفت: جامعه المصطفي در همه سال ها دوره هايي را براي محققان خارجي برگزار مي كند كه امسال كتابخانه ملي به عنوان مركزي كه براي پژوهش مكان مناسبي تلقي مي شود، همكاري مناسبي با ما داشته و از اين جهت از سازمان اسناد و كتابخانه ملي سپاسگزاريم.
عطاران در ادامه توضيح داد: مهمانان خارجي ما از كشورهايي نظير فرانسه، آلمان، روسيه، اندونزي، آمريكا و پاكستان هستند و محور پژوهش آنان نيز عمدتا در مورد عقلانيت و معنويت و ارتباط اين دو با يكديگر است.
در ادامه دكتر صلاحي ضمن خوش آمدگويي به مهمانان گفت: سازمان ما با دارا بودن بيش از 6 ميليون و سيصدهزار منبع در علوم مختلف رتبه اول را در منطقه دارد و در حوزه اسناد نيز با دارا بودن 227 ميليون برگ سند باز هم اول است. بنابراين مي توان گفت سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران بهترين مكان براي پژوهشگران خارجي در منطقه تلقي مي شود.
صلاحي با اشاره به محورهاي پژوهشي محققان خارجي در مورد عقلانيت و معنويت ادامه داد: زندگي انسان از دو بعد آرامش و آسايش برخوردار است و آنچه كه تجربه پذير بوده و تحت نام فنون ارائه شده در واقع بعد آسايش را در برگرفته و سوال اين است كه آيا همين آسايش، آرامش را نيز به همراه داشته؟
صلاحي افزود: آنچه كه مكاتب بشري همانند كاپيتاليسم و سوسياليسم تحت عنوان عقلانيت به ارمغان آورده اند باعث از بين رفتن آرامش بشر شده و در واقع آرامش واقعي را مي بايست در معنويت ناشي از مكاتب الهي جست و جو كرد.
در ادامه جلسه كه به صورت ترجمه انگليسي ارائه شد، مهمانان به معرفي خود پرداختند و مختصري از اهداف سفر خود به ايران را نيز تشريح كردند.