رئیس موسسه ملی نسخ خطی گرجستان : ظرفیت های بزرگ ایران و گرجستان در روابط فرهنگی دو کشور موثر است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۹/۲۹ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۲۷:۴۱
رئیس موسسه ملی نسخ خطی گرجستان : ظرفیت های بزرگ ایران و گرجستان در روابط فرهنگی دو کشور موثر است
بوبا كوداوا با اشاره به ظرفيت هاي فرهنگي ايران و گرجستان گفت: ظرفيت هاي بزرگي كه به خاطر دارا بودن مجموعه هاي نفيس اسناد، نسخ خطي و نيروي انساني مجرب و با سواد است، مي تواند در روابط فرهنگي دو كشور تاثير گذار باشد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد وكتابخانه ملي ج.ا.ا.، در نشست خبري كه به طور مشترك با حضور دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران و بوبا كوداوا رئيس موسسه ملي نسخ خطي گرجستان برگزار شد، كوداوا از فرصتي كه كتابخانه ملي ايران براي آشنايي با ايران و سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران فراهم آورده، تشكر كرد.
كوداوا به تفاهم نامه همكاري ميان سازمان اسنادو كتابخانه ملي ايران و مركز ملي نسخ خطي گرجستان در سال 2010 اشاره كرد و گفت: اين تفاهم نامه همكاري هاي مختلف علمي، نمايشگاهي و مرمت را شامل مي شود.
رئيس موسسه ملي نسخ خطي گرجستان در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد مركز ملي نسخ خطي گرجستان گفت: اين مركز همه نسخه هاي خطي، آرشيو اشخاص و چهره هاي برجسته و كتاب هاي عتيقه چاپي را نگهداري مي كند. اسناد فارسي بعد از اسناد گرجي و عربي به لحاظ تعداد رتبه سوم را داراست و در مجموع 800 نسخه خطي و 500 سند فارسي در اين مركز نگهداري مي شود كه اميدواريم با توجه به اين ثروت بزرگ، پروژه هاي مشتركي را بتوانيم انجام دهيم.
وي به اهداي 8 نسخه خطي و 2 سند تاريخي به صورت ديجيتال به سازمان اسناد وكتابخانه ملي اشاره كرد و گفت: اين نسخه ها موضوع هاي تاريخ، ادبيات، طب، نجوم و ... را شامل مي شود و از قديمي ترين اين اسناد مي توان به سند جنگ هاي ايران و عثماني در قرن نوزدهم اشاره كرد.
رئيس موسسه ملي نسخ خطي گرجستان در مورد وضعيت نسخ خطي موجود در گرجستان گفت: با همكاري سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، نسخ و اسنادي كه نياز فوري به مرمت دارند، مرمت آنها آغاز شده است و اين همكاري ادامه خواهد داشت.
كوداوا از دستاوردهاي علمي و زيارتي سفر به شيراز به نيكي ياد كرد و گفت: براي من جالب بود كه در زندگي امروز چنين كتابخانه عظيمي با منابع غني ساخته شده كه نشانگر اهميت كشور ايران به علم و فرهنگ است.