دکتر صلاحی: کتاب از جایگاه ویژه ای در متون دینی ما برخوردار است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۰/۱۶ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۲۱:۳۹
دکتر صلاحی: کتاب از جایگاه ویژه ای در متون دینی ما برخوردار است
دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در سخنان پيش از خطبه هاي نماز جمعه اين هفته تهران گفت: در قرآن كريم 322 مرتبه از كلمات مشتق "كتاب" استفاده شده كه اين مسئله نشان دهنده اهميت مسئله كتاب در متون ديني ما است.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. دكتر صلاحي در بخش ديگري از سخنان خود به چگونگي تشكيل سازمان اسناد و كتابخانه ملي پرداخت و افزود: سازمان اسناد و كتابخانه ملي از ادغام دو مركز آرشيو ملي و كتابخانه ملي تشكيل شده است كه پيش از اين به صورت جداگانه فعاليت مي كردند و اكنون به صورت هيات امنايي اداره مي شود كه رئيس جمهور، وزراي علوم، فرهنگ و ارشاد اسلامي، آموزش و پرورش، دو خبره از دانشگاه ها و رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي اعضاي آن را تشكيل مي دهند.
دكتر صلاحي در ادامه از تاسيس مراكز جديد سازمان در استان ها خبر داد و اضافه كرد: اكنون در 9 استان كشور، مراكز سازمان اسناد و كتابخانه ملي فعال هستند و قرار بر اين است تا دو سال آينده تعداد اين مراكز به 21 عدد برسد.
صلاحي افزود: هم اكنون حدود 110 هزار دانشجوي بالاي كارشناسي ارشد عضو سازمان هستند و اين تعداد در حال افزايش است.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ادامه با ارائه آمارهايي از منابع موجود در سازمان گفت: از مجموع شش ميليون و 300 هزار منبع كتابي و غيركتابي، دوميليون و 300 هزار منبع به صورت كتاب ، دو ميليون نسخه نشريات و دو ميليون باقي مانده نيز منابع غيركتابي هستند.
ناطق پيش از خطبه هاي نمازجمعه از تلاش سازمان براي اجراي سياست هاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب در حوزه كتاب، سند، بازگرداندن كتاب ها و سندهاي مهم مربوط به تمدن ايران از كشورهاي ديگرخبر داد و در ادامه گفت: سازمان اسناد و كتابخانه ملي هم اكنون در مسير پيشرفت گام برمي دارد و در حال حاضر كتابخانه ملي چهارمين كتابخانه در سطح جهان است كه به صورت شبانه روزي ارائه خدمت مي كند و همچنين سومين كتابخانه جهان در ارائه خدمات از طريق تلفن همراه نيز به شمار مي رود.

دكتر صلاحي در پايان از دسترسي عمومي به 11 هزار نسخه از مجموع 34 هزار نسخه خطي خبر داد.