دیدار رایزن فرهنگی سوریه در ایران با رئیس کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۰/۱۷ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۲۰:۳۲
دیدار رایزن فرهنگی سوریه در ایران با رئیس کتابخانه ملی
"غسان قاسم الكلاس" رايزن فرهنگي سوريه در ايران با دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ديداركرد.

 به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، دكتر صلاحي خوش آمدگويي به رايزن فرهنگي سوريه و همراهان را از دو جنبه توصيف كرد: اول اينكه ملت سوريه و ايران خانه شان يكي است و دوم اينكه شما پژوهشگر و محقق هستيد و كتابخانه ملي خانه پژوهشگران ومحققان است.
وي با اشاره به وجود حرم حضرت زينب(س) و حضرت رقيه(س) در سوريه، آنها را شخصيت هاي برجسته و منشاء بركات براي ملت و دولت سوريه دانست.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران به جايگاه برتر كتابخانه ملي در منطقه اشاره كرد و افزود: كتابخانه ملي ايران با دارابودن بيش از 6ميليون و 300 هزار جلد كتاب و 227 ميليون سند رتبه اول منطقه را از آن خود كرده است.
وي با اشاره به رياست كتابخانه ملي به عنوان رئيس كتابخانه هاي اعضاي اكو در منطقه و رئيس شوراي بين المللي آرشيو ها در منطقه جنوب و غرب آسيا(سواربيكا) ، گفت: سازمان اسناد و كتابخانه ملي آمادگي دارد به كشورهاي منطقه در زمينه هاي كتابداري، اطلاع رساني، مرمت و بازسازي اسناد آموزش هاي لازم را ارائه كند.
دكتر صلاحي همچنين از آمادگي كتابخانه ملي براي در اختيار قراردادن توانمندي هاي سازمان در زمينه علم كتابداري و اطلاع رساني، توليد و مرمت سند به كشور دوست و برادر سوريه اعلام كرد.
وي با اشاره به تعامل فرهنگي ميان دو كشور ايران و سوريه، افزود: سوريه در چند سال اخير در خط مقدم مبارزه بوده است و در چند سال آينده در خط مقدم مبارزه فرهنگي فعاليت خواهد كرد و به طور قطع فرهنگ مشترك ديني دو كشور در اين زمينه بسيار اثر گذار خواهد بود.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در پايان گفت: شما به عنوان يك نويسنده، محقق و شخصيت فرهنگي سوريه مي توانيد تاليفات خود را در اختيار سازمان قراردهيد تا در وب سايت سازمان قرار گيرد تا همه پژوهشگران و محققان ملل مختلف بتوانند از تاليفات شما استفاده كنند.

رايزن فرهنگي سوريه نيز در اين ديدار ضمن ارائه گزارشي از فعاليت ها و تاليفات خود، ابراز اميدواري كرد: اين ديدارها و ارتباطات به تعامل بيشتر فرهنگي ميان دو كشور و شناساندن فرهنگ و تمدن دو كشور به مردم بيانجامد.

همچنين "الكلاس" از رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي براي حضور در سوريه و بازديد كاز مراكز كتابخانه اي و فرهنگي اين كشور دعوت به عمل آورد.