دکتر صلاحی: تاسیس مراکز استانی ضرورتی انکار ناپذیر است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۱/۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۱۵:۴۲
دکتر صلاحی: تاسیس مراکز استانی ضرورتی انکار ناپذیر است
دكتر اسحق صلاحي كه به منظور بازديد از مركز سازمان اسناد و كتابخانه ملي يزد و توافق با استانداري براي تاسيس محل جديد اين مركز به استان يزد سفر كرده است، ديشب در برنامه زنده "شب هاي تابان"  گفت: نگهداري اسناد مناطق كشور در تهران از عدالت به دور است و تاسيس مراكز استاني ضرورتي انكارناپذير است.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، دكتر صلاحي در ابتداي سخنان خود ضمن تاكيد بر اهميت سازمان اسناد و كتابخانه ملي در حفظ، نگهداري و انتقال ميراث فرهنگي گفت: امروز ما به واسطه علم، تجربه و تخصصي كه در حيطه نگهداري، مرمت و آموزش چگونگي حفاظت از اسناد داريم، سرآمد كشورهاي منطقه هستيم و نه تنها در اين عرصه، بلكه در زمينه آموزش كتابداري و اطلاع رساني نيز به كشورهاي ديگر منطقه كمك هاي شاياني مي كنيم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي هم چنين با تاكيد بر حفظ ارتباط با كشورهايي كه متاثر از فرهنگ ايراني هستند، گفت: در سفرهايي كه بنده به كشورهاي همسايه و كشورهايي كه جزو ايران تاريخي و فرهنگي بودند، داشته ام و حتي در كشور آفريقايي تانيزانيا، اسناد بسياري به زبان فارسي ديدم كه نشان از تاثير فرهنگ ايران بر ساير كشورها است.
وي با يادآوري وظايف سازمان اسناد و كتابخانه ملي، انتقال مواريث فرهنگي به نسل آينده را مهم ترين وظيفه سازمان برشمرد.
دكتر صلاحي در پاسخ به سوالي درباره چرايي تاسيس مراكز استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: به دليل اينكه هر قسمت جغرافيايي كشور داراي اقليم خاصي است و هركدام از مناطق، آثار مربوط به خود را دارند، مايل هستند اسناد در شهر و استان خود محفوظ بماند.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي از حفاظت اسناد و نسخه هاي نفيس خطي به صورت ديجيتال خبر داد و گفت: در حوزه كتاب تمام نسخه هاي خطي در حال اسكن شدن است و تا پايان سال جاري، 14هزار جلد نسخه هاي خطي به صورت اسكن شده و از طريق وب سايت سازمان در اختيار مخاطبان قرار خواهد گرفت.
وي هم چنين افزود: به جايي رسيده ايم كه از طريق تلفن همراه مي توانيم از هر نقطه دنيا خدمات سازمان را به پژوهشگران و علاقه مندان ارائه كنيم و نياز به حضور فيزيكي نباشد.
دكتر صلاحي در پايان از همكاري با استانداري يزد براي ساختن بنايي مناسب و در شان استان يزد براي ايجاد سازمان اسناد و كتابخانه ملي يزد خبر داد و ابراز اميدواري كرد اين مهم تحقق يابد.