رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی: مکلف به جمع آوری اسناد هستیم و حقی در پالایش آن ها نداریم


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۱/۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۱۵:۲۵
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی: مکلف به جمع آوری اسناد هستیم و حقی در پالایش آن ها نداریم

رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ديدار صبح امروز(يكشنبه 9 بهمن) خود با استاندار يزد گفت: امروز وظيفه ما مستند كردن تاريخ براي آيندگان و جمع آوري اسناد است و حقي در پالايش كردن آن نداريم.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، دكتر اسحق صلاحي با استقبال از سياست هاي فرهنگي استان يزد گفت: در مورد شهرستان ها و مراكز استاني، سياست ها و اهتمام ويژه اي داريم و قرار است به زودي علاوه بر 9 مركز موجود، 21 مركز جديد نيز تاسيس شود.
وي افزود: در اين زمينه نكته مهمي وجود دارد كه مردم هر استان علاقه مندند كتاب ها و اسناد خود را در استان خودشان نگهداري كنند و پژوهشگران و محققان هر استان بدون نياز به مركز به منابع و اطلاعات دسترسي داشته باشند.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با اشاره به اعلام آمادگي بسياري از استان ها از تاسيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در استان خود گفت: استانداران بسياري از استان ها اعلام آمادگي كردند كه زمين و بناي مناسبي براي اين منظور اختصاص دهند.
وي با يادآوري نقش مهم سازمان اسناد و كتابخانه ملي در جذب گردشگر گفت: سازمان اسناد و كتابخانه ملي فارس از جمله مراكزي بوده كه گردشگران زيادي را جذب كرده است.
دكتر صلاحي در پايان گفت: اعتقاد ما بر اين مسئله است كه استان يزد با دارابودن گنجينه هاي ارزشمند تاريخي، محل مناسبي براي تاسيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي است و اميدواريم همكاري هاي استانداري در آينده ادامه يابد.
محمدرضا فلاح زاده استاندار يزد نيز در اين ديدار با اشاره به ساختار و تمدن كهن استان يزد گفت: يزد از شهرهاي كهن ايران است و در حوزه فرهنگ و پيشينه تاريخي علماي بسيار بزرگي را به كشور معرفي كرده است.
وي با اشاره به ظرفيت هاي آموزشي، ميراث فرهنگي، گردشگري،توليد، صنعت و فرهنگ استان يزد گفت: يزد از استان هاي تاريخي و پر اسناد است و يكي از استان هايي است كه داراي مردم با فرهنگ، اهل مطالعه و پژوهشگر است و شايد بتوان گفت مردم استان يزد از نظر دين باوري و اطاعت از ولايت در صدر استان ها قرار مي گيرد.
فلاح زاده با اشاره به جايگاه فرهنگي مهم سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: بايد سازمان اسناد و كتابخانه ملي در يزد داير باشد تا براي نگهداري تعداد زياد اسناد و كتاب هاي نفيس موجود در استان مشكلي به وجود نيايد.
وي در پايان گفت: مكان مناسبي براي سازمان اسناد و كتابخانه ملي يزد در نظر گرفته شده و با رايزني ها در آينده نزديك اين مكان در اختيار سازمان قرار خواهد گرفت.