نماینده ولی فقیه در استان یزد: حفظ اسناد، حفظ عبرت های تاریخ برای نسل های آینده است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۱/۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۱۵:۷
نماینده ولی فقیه در استان یزد: حفظ اسناد، حفظ عبرت های تاریخ برای نسل های آینده است

آيت الله محمدرضا ناصري امام جمعه و نماينده ولي فقيه در استان يزد در ديدار با دكتر اسحاق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: اسناد مي تواند براي ما درس هاي زيادي داشته باشد و حفظ اسناد به منزله حفظ عبرت هاي تاريخي براي نسل هاي آينده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، آيت الله ناصري در اين ديدار گفت: انسان بايد از گذشته درس بگيرد و براي آينده به كار برد تا بتواند از فراز و نشيب هاي زندگي عبور كند و به سرمنزل مقصود برسد، البته رسيدن به اين مقصود شرايطي دارد كه يكي از آنها اطلاع از وضعيت گذشتگان است.
وي با اشاره به اهميت دادن دين اسلام به تاريخ گفت: حضرت علي (ع) در سفارش خود به امام حسن (ع) مي فرمايند: فرزندم اگرچه در قرون سابق نبوده ام، اما در اعمال، حالات و مسائلي كه بر آنان گذشته سير كرده ام و برايم تجربيات ارزنده اي است.
امام جمعه يزد افزود: شكر خدا سازمان اسناد و كتابخانه ملي مي تواند آنچه در طول تاريخ بر اين كشور گذشته است را حفظ و نگهداري كند و به نسل هاي آينده انتقال دهد، چرا كه آنچه از گذشتگان باقي بماند، بسيار مفيد و قابل استفاده است و مي توان از طريق آن دشمنان و دوستان و راه هاي صحيح و غلط را شناخت.
وي ضمن برشمردن اهميت حفظ اسناد انقلاب اسلامي گفت: در دوراني به سر مي بريم كه شباهت هاي زيادي با صدر اسلام دارد، دوراني كه پس از 1400 سال تكرار شده و بارديكر تاريخ پيامبر(ص)، بعثت و امامت قابل رويت است.
وي افزود: اين انقلاب آرزوي پيامبر(ص) واميرالمومنين(ع) بوده و آرزوي آنان به فعليت رسيده است و اين تحول بزرگي است كه در ايران اتفاق افتاده است.
آيت الله ناصري در ادامه ضمن برشمردن صفات شخصيتي امام خميني(ره)افزود: درحال حاضر در بحث تاريخ، صرفاً بحث نقل حوادث و تاريخ ارائه مي شود كه ظاهري است و عمق ندارد.
وي ادامه داد: سازمان اسناد و كتابخانه ملي بتواند با شكافتن تاريخ، زواياي مهم آن را به ديگر ملل جهان نشان دهد و پس از آن خواهيم ديد كه هيچ كس گريزي از انقلاب نخواهد داشت چرا كه امام رضا(ع) فرمودند: شما كلمات ما را درست بيان كنيد، مردم خودشان استقبال مي كنند.
نماينده ولي فقيه در استان يزد ابراز اميدواري كرد كه سازمان اسناد و كتابخانه ملي بتواند زواياي مغفول مانده شخصيت امام (ره) را نشان دهد و آن را به ديگران نيز بشناساند.
در ادامه اين ديدار رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ضمن تشكر از آيت الله ناصري گفت: تاريخ گذشته بخشي از عبرت تاريخي ماست، چه بد آن و چه خوب آن و آنچه در گذشته براي اين ملت اتفاق افتاده، مي تواند براي نسل جوان و پژوهشگران آينه عبرت باشد.
دكتر صلاحي به تاريخ يزد اشاره كرد و گفت: مردم استان يزد در پا فشاري بر ارزش هاي ديني مقاومت خوبي از خود نشان دادند، به طور مثال در بحث حجاب اسناد زيادي موجود است كه مي تواند عبرت خوبي براي همگان باشد.
وي افزود: يزد از استان هاي پيشتاز در انقلاب محسوب مي شد و امروز مكلف هستيم آنچه در اين حوزه اتفاق افتاده را براي نسل آينده بازگو كنيم و بتوانيم از آن به عنوان منبع اعتباري متقن بهره ببريم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ادامه داد: خواسته و مطالبات مقام معظم رهبري در اين است كه ايران پيشتاز و ارائه دهنده الگو در منطقه باشد و يكي از راه هاي آن مراجعه به اسناد و كتاب ها است.
وي در پايان گفت: ما نيازمند كمك ولي فقيه محترم استان يزد در پي گيري بحث هبه و وقف هستيم تا بتوانيم از اسناد تاريخ و هويت استان به نحو احسن حفاظت كنيم.