با سخنرانی دکتر صلاحی، همایش بین المللی "تذکره نویسی در زبان فارسی" در دانشگاه علیگره هند افتتاح شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۲/۱۲ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۲:۵
با سخنرانی دکتر صلاحی، همایش بین المللی

همايش بين المللي "تذكره نويسي در زبان فارسي" امروز(شنبه 13 اسفند) با حضور رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، رئيس دانشگاه اسلامي عليگره هند و تعدادي از فارسي زبانان از دانشگاه ها و موسسات فرهنگي كشورهاي هندوستان، افغانستان، تاجيكستان، بنگلادش و ايران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسنادو كتابخانه ملي ج.ا.ا.،  دكتر صلاحي در سخناني ضمن تشكر از برگزاركنندگان اين همايش، به جايگاه زبان و ادب فارسي به عنوان مهم ترين عامل پيوند دهنده تمدن ايران و هندوستان اشاره كرد و افزود: در طول دوهزار سال گذشته، ادبيات مهم ترين رشته پيوند فرهنگ ايراني و هندي بوده است.

وي همچنن ورود ايرانيان مسلمان به هند را موجب رونق مفاهيم اسلامي در اين كشور خواند و افزود: هيچ گاه اعراب نتوانستند موفقيت چنداني در انتقال مفاهيم اسلامي به هند داشته باشند و زبان فارسي اصلي ترين ابزار انتقال فرهنگ ايراني-اسلامي به هندوان بوده است.

رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي هم چنين بر نزديكي فرهنگ مردم ايران و هند در فضاي بعد از ورود اسلام و زبان فارسي به هند اشاره و تصريح كرد: حركت گسترده فرهنگي كه از قرن ها پيش آغاز شده است، مي تواند با تاسيس كرسي ها و مراكز آموزشي و پژوهشي بيشتر و تربيت فارسي پژوهان و دوستداران ادب و زبان فارسي ادامه يابد و فرهنگ و تمدن دو ملت را بيش از پيش به هم نزديك كند.

دكتر صلاحي تذكره شعراي فارسي زبان را مهم ترين بستر ثبت اشعار آنان در سده هاي اخير دانست و ادامه داد: اين تذكره ها توانستند به دروني شدن فرهنگ ايراني- اسلامي درشبه قاره هند كمك كنند و در تربيت شاعران هندو و فارسي زبان موثر باشند.

همايش بين المللي "تذكره نويسي در زبان فارسي" از 13 تا 15 اسفند در مركز تحقيقات فارسي دانشگاه اسلامي عليگره هند برگزار مي شود.