بیانیه رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مناسبت روز ملی خلیج فارس


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۲/۹ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۵۱:۵۶
بیانیه رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مناسبت روز ملی خلیج فارس
ضرورت اختصاص روزي براي خليج فارس، بر هيچ فرد دغدغه مند وطن دوست و بر هيچ وجود حقيقت جويي پوشيده نيست . چه ايراني باشد و يا غير از آن. بي شك دفاع از نام تاريخي خليج فارس دفاع از حقيقت و انصاف است بدون هيچ تعصب ملي

دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي به مناسبت روز ملي خليج فارس بيانيه اي صادر كرد

خليج فارس، نامي بر تارك تمدن و فرهنگ بشريت

ضرورت اختصاص روزي براي خليج فارس، بر هيچ فرد دغدغه مند وطن دوست و بر هيچ وجود حقيقت جويي پوشيده نيست . چه ايراني باشد و يا غير از آن. بي شك دفاع از نام تاريخي خليج فارس دفاع از حقيقت و انصاف است بدون هيچ تعصب ملي.
اختصاص روزي ملي در تقويم، براي ارج نهادن به اين نام تاريخي برخاسته از همين دغدغه هست و بايد خيلي پيش تر از اينها به آن پرداخته مي شد.
امروز بر هر ايراني واجب است كه نه در هيبت ملي گرايي صرف، بلكه در قاب انصاف و مراعات عدل، از اين نام تاريخي دفاع كندو بي تفاوت بر مسئله نگذرد. در واقع نبايد و نمي توان نسبت به آنچه بر اين نام تاريخي مي گذرد، بلاموضع بود و تحفظ پيشه كرد. شرط انصاف اين است كه نبايد بر هر تغيير غيرموجه و خام دستانه سكوت كرد و بلاتكليف بود. چه اين تغيير بر نام خليج فارس باشد و يا غير از آن. به نظر ما اين مسئله يك تكليف فرهنگي و انساني است، پيش از آنكه يك جزء از ملي گرايي بي هدف باشد.
القصه روز دهم ارديبهشت ماه هرسال روز ملي خليج فارس است. روزي كه نيروهاي استعمارگر پرتغالي، از تنگه هرمز براي هميشه اخراج شدند. از اين بابت خدا را هزاران بار شكر.اما حسادت را بر اين خاك نظركرده گويا پاياني نبود. هنوز بودند و هستند عاملان استعمار جديد كه در قالب تفرقه اندازي، اهداف استعماري را كماكان پيگيري مي كنند. متاسفانه سالهاست كه همزبان و هماهنگ و همرنگ با جريان استكبار جهاني، برخي از حكام فريب خورده و فرصت طلب به زعم خود براي دفاع از عروبيت و البته از سر اعلام نوكرصفتي به قدرت هاي تفرقه انداز، راهي را مي روند كه ديگران رفتند و از آن طرفي نبستند. به اينان پيشنهاد مي كنيم كه از سرنوشت افرادي كه خود را سردار قادسيه ناميدند و ناجوانمردانه هشت سال جنگ نابرابر را بر اين ملت غيور تحميل كردند و اكنون در زباله دان تاريخ هستند عبرت بگيرند. چه آنكه نيك مي دانيم قاطبه برادران عزيز عرب زبان منصفند و بازي برخي از حكام نابخرد خويش را نمي خورند. آنان قطعا مي دانند كه تغيير يك شبه نامي با قدمت 4 هزار سال جز دسيسه و نيرنگ استكبار چيز ديگري نيست و طعمي جز تلخي براي مردم همبسته منطقه ندارد. مگر نه اين است كه اين سخن ژرف و بيدارگر رسول اكرم را بايد آويزه گوش كنيم كه فرموده اند: "اي مردم! همه شما فرزندان آدم هستيد و آدم از خاك آفريده شده است. عرب را بر غير عرب هيچ فضيلتي نيست مگر به تقوي" و يا خداوند در قرآن كريم فرموده:
«يا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ اُنْثي وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ اَتْقيكُمْ، اي مردم، ما شما را از مردي و زني آفريديم و شما را تيره‌ها و قبايلي قرار داديم تا همديگر را درك كنيد (و زندگي هماهنگ داشته باشيد) بافضيلت‌ترين شما در نزد خداوند باتقواترين شماست.» (حجرات/13)
پس به خاطر داشته باشيم كه حمايت از حفظ نام تاريخي خليج هميشه فارس يك وظيفه انساني است و همه بايد دست در دست هم دهيم تا از اين نام و نام هاي ديگر تاريخي در منطقه حفاظت كنيم و از دادن بهانه به قدرت هاي فرامنطقه اي پرهيز نماييم.
سازمان اسناد و كتابخانه ملي نيز با عنايت به وظيفه خطير خويش در حفظ اسناد تاريخي، خود را موظف مي داند كه در مسير صيانت از نام جاويد خليج فارس از هيچ كوششي دريغ نكند و اين آمادگي را دارد كه اسناد موجود در اين زمينه را از ملت فرهنگ پرور و تاريخ دوست كشور براي نگهداري در شرايطي مطلوب احصاء كند.
 اسحق صلاحي