مصاحبه زنده دکتر صلاحی با شبکه سوم سیما در نمایشگاه کتاب


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۲/۱۵ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۴۹:۳۹
مصاحبه زنده دکتر صلاحی با شبکه سوم سیما در نمایشگاه کتاب
دكتر اسحق صلاحي، رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي، امروز جمعه (15/2/1391) در محل نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با شبكه سوم سيما مصاحبه كرد.
دكتر اسحق صلاحي، رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي، امروز جمعه (15/2/1391) در محل نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با شبكه سوم سيما مصاحبه كرد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. دكتر صلاحي در اين مصاحبه زنده در پاسخ به سوال مجري برنامه در مورد ويژگي هاي امسال غرفه سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: غرفه امسال سازمان دو ويژگي مهم دارد كه يكي ايجاد بخشي با عنوان تاريخ شفاهي است و مورد استقبال بسياري از محققان و پژوهشگران واقع شده و در واقع به مصاحبه با ده ها رجال سياسي زمان پهلوي دوم مي پردازد. در اين بخش پژوهشگران مي توانند بدون واسطه تمام رويدادهايي كه در آن دوره رخ داده از زبان كساني كه در كوران آن حوادث بوده اند ببينند و خود قضاوت داشته باشند و فعاليت مهم ديگر غرفه سازمان اسناد و كتابخانه ملي، رونمايي و فروش يك مجموعه 5 جلدي از كل 40 جلد فهرست نسخه هاي خطي فارسي است.
صلاحي در مورد روابط بين الملل سازمان اسناد و كتابخانه ملي و همچنين نقشه اهدايي رئيس كتابخانه ملي لهستان كه در آن نام خليج فارس موجود بود گفت: فرايندي در بين كتابخانه هاي دنيا داريم كه در قالب مبادله رخ مي نمايد و در آن اسناد و نقشه ها و ساير منابع اطلاعاتي بين طرفين مبادله مي شود. در اين زمينه نيز در پاسخ به سفر مسئولان سازمان اسناد و كتابخانه ملي به لهستان، رئيس كتابخانه ملي لهستان به ايران آمد و همانطور كه مي دانيد نقشه اي با دارا بودن نام خليج فارس به زبان يوناني كه بسيار قديمي هم هست به سازمان اهدا كردند.
صلاحي همچنين از دريافت يك نقشه ديگر مزين به نام خليج فارس خبر داد و گفت: در آينده نزديك نقشه اي متعلق به قرن پانزدهم ميلادي كه در ونيز قرار دارد به سازمان اسناد و كتابخانه ملي اهداء خواهد شد كه بسيار دقيق است.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در پاسخ به سوال مجري برنامه درباره برنامه هاي سازمان براي دسترس پذير كردن منابع اطلاعاتي گفت: قرار ما در سازمان بر اين است كه اسناد و كتاب و هر منبع اطلاعاتي را از طريق سايت سازمان در اختيار تمام افراد علاقه مند در سراسر دنيا قرار دهيم و در اين زمينه با داير كردن 10 دستگاه اسكنر مشغول اين كار مهم هستيم.
صلاحي در پايان ضمن دعوت مردم به بازديد از غرفه سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران كفت: ما از تمام كسانيكه منبع اطلاعاتي مهمي دارند دعوت مي كنيم تا اين منابع را در اختيار سازمان قرار دهند تا به نحو احسن و در شرايط مطلوب از آن نگهداري شود و از طرفي همه بتوانند از آن استفاده كنند.