حداد عادل: کتابخانه ملی منزلت بانک مرکزی را در امر سیاستگذاری کتاب دارد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۲/۳۱ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۴۴:۱
حداد عادل: کتابخانه ملی منزلت بانک مرکزی را در امر سیاستگذاری کتاب دارد
دكتر غلامعلي حداد عادل كه امروز (دوشنبه 1 خرداد) در نشست مشترك اعضاي پيوسته شوراي فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي با رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي حضور داشت، گفت: كتابخانه ملي به پشتوانه جايگاه قانوني خود براي كتابخانه هاي كشور و سياستگذاري در امر كتاب، منزلتي همانند بانك مركزي براي بانك هاي ديگر را دارد
دكتر غلامعلي حداد عادل كه امروز (دوشنبه 1 خرداد) در نشست مشترك اعضاي پيوسته شوراي فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي با رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي حضور داشت، گفت: كتابخانه ملي به پشتوانه جايگاه قانوني خود براي كتابخانه هاي كشور و سياستگذاري در امر كتاب، منزلتي همانند بانك مركزي براي بانك هاي ديگر را دارد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي ادامه داد: كتابخانه ملي داراي سابقه و جايگاه والايي است و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اهتمام خوبي براي رشد و توسعه اين سازمان شده است.
وي افزود: كتابخانه ملي الحمدالله مجهز و مورد استفاده پژوهشگران و دانشجويان است و حسن ديگري كه دارد در همسايگي فرهنگستان بوده و بنابراين حق همسايگي هم داريم .
حداد عادل با اشاره به شاخص بودن كتابخانه ملي گفت: كتابخانه ملي از نمادهاي علمي و فرهنگي در كشور است و به عنوان حافظه ملي ملت ايران عمل مي كند.
رئيس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي ادامه داد: كتابخانه ملي آبرومند ساخته شده و روز به روز رشد داشته و قطعا آثار موجود در اين مكان هم مورد استفاده مردم ايران و كشورهاي فارسي زبان و منطقه قرار مي گيرد.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي نيز ضمن خوش آمدگويي به فرهيختگان و نخبگان زبان و ادب فارسي كه عصاره انديشه و تفكر هستند، گفت: سازمان اسناد و كتابخانه ملي از تلاش پيشين شما بهره مند بوده و در آينده هم بهره مند خواهد بود و بدون حضور شما هويت كافي نخواهد داشت.
وي افزود: حضور شما نقطه عطفي براي سازمان است و آن را چراغ راهي براي عمق بخشي به انديشه اسلامي و ايراني در اين سرزمين مي دانم.
دكتر صلاحي به عملكرد و فعاليت هاي سازمان اشاره كرد و ادامه داد: همواره مديون حمايت هاي معنوي و بي دريغ شخص دكتر حداد عادل و فرهنگستان زبان و ادب فارسي هستيم.
وي در ادامه معرفي خدمات و دستاوردهاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: همه تلاش هايي كه صورت مي پذيرد، براي اثبات هويتي است كه ديگران تلاش دارند، آن را مصادره كنند.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي افزود: سازمان متولي ساماندهي حافظه ملي كشور است و تلاش مي كند از طريق هاب شبكه ملي دانش در توليد علم اثرگذار باشد.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي به اعضاي شوراي فرهنگستان نويد داد: كتابخانه ملي هر كتابي را كه در حوزه علم و دانش روز در دانشگاه محل خدمت آنان مورد نياز باشد، در اسرع وقت تهيه و در اختيار آنها قرار دهد.
دكتر صلاحي هم چنين آمادگي سازمان را براي برگزاري كارهاي مشترك و همايش هاي تخصصي مشترك بين فرهنگستان و كتابخانه ملي اعلام كرد.
گفتني است تعدادي از دانشجويان افغاني دوره كارشناسي ارشد و دكتري زبان و ادبيات فارسي نيز در اين مراسم حضور داشتند و دكتر صلاحي به آنان قول مساعد داد: از امروز عضو افتخاري سازمان اسناد و كتابخانه ملي هستيد و مي توانيد به منابع سازمان دسترسي داشته باشيد.