کتاب "بازنامه ناصری" توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۳/۳۰ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۳۸:۴۱
کتاب
كتاب "بازنامه ناصري" نوشته تيمور ميرزا حسام‌الدوله توسط انتشارات سازمان اسناد و كتابخانه ملي منتشر شد.
كتاب "بازنامه ناصري" نوشته تيمور ميرزا حسام‌الدوله توسط انتشارات سازمان اسناد و كتابخانه ملي منتشر شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. اين كتاب به تصحيح و مقدمه هيبت الله مالكي است، به شكار، پرندگان شكاري و چگونگي آموزش آن‌ها و همچنين بيماري‌هاي خاص آن‌ها آشنا مي پردازد.
كتاب "بازنامه ناصري" در روزگار ناصرالدين شاه قاجار، به سال 1284 قمري به قلم تيمور ميرزا حسام‌الدوله فرزند حسينعلي ميرزا فرمانفرماي فارس نوشته شده است.
بازنامه كتابي است در شناخت انواع پرندگان شكاري و ديگر پرندگان و چگونگي آموزش اين پرندگان و بررسي بيماري‌ها و بالاخره چگونگي تيمار و معالجه امراض آنان شاهزاده تيمور ميرزا كه خود از سال‌هاي آغازين كودكي و نوجواني به شكار و شكارچي‌گري بيش از حد معمول دل بسته بود و به همراه قوشچيان پدرش به پرورش پرندگان شكاري پرداخته بود در روزگار تبعيد به عراق و اقامت در شهر بغداد و نجف و كربلا، فارغ از دغدغه حكومت و گرفتاري‌هاي رياست، همواره به مطالعه شكارنامه‌هاي پادشاهان گذشته مشغول بود و آنچه را در كتاب‌هاي گذشتگان مي‌ديد، خود نيز عملاً تجربه مي‌كرد.
تيمور ميرزا در تهران، به فاصله سال‌هاي 1279 تا 1284 قمري، كتاب بازنامه را نوشت و به نام ناصرالدين شاه «بازنامه ناصري» ناميد. اين اثر كه هم از نظر شيوه‌ نثر فارسي و هم از منظرهاي تاريخي و اجتماعي و حتي پرنده‌شناسي و طب پرندگان مهم است، ‌پيش از اين در هندوستان منتشر شده و اينك به همت هيبت‌الله مالكي عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي فيروزآباد تصحيحي نيكو يافته و همراه با مقدمات، ‌تعليقات و توضيحاتي در آشنايي با نويسنده، دوستان او و هم‌چنين سبك كتاب و محتواي آن منتشر شده است.
"بازنامه ناصري" داراي 280 صفحه و توسط سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران با همكاري بنياد فارس شناسي منتشر شده است.
علاقه مندان مي توانند براي خريد اين كتاب به فروشگاه انتشارات سازمان مراجعه يا با تلفن 81623315 تماس حاصل فرمايند.