دکتر صلاحی با وزیر امور مذهبی جمهوری خلق چین دیدار کرد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۶/۱۸ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۱۱:۳۰
دکتر صلاحی با وزیر امور مذهبی جمهوری خلق چین دیدار کرد
دكتر صلاحي امروز يكشنبه (19/6/1391) با وانگ ژوان وزير امور مذهبي چين و هيأت همراه وي ديدار كرد.
دكتر صلاحي امروز يكشنبه (19/6/1391) با وانگ ژوان وزير امور مذهبي چين و هيأت همراه وي ديدار كرد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران در ديدار رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي و آقاي وانگ ژوان، دو طرف ضمن تأكيد بر اشتراكات فرهنگي، گسترش دامنه همكاري هاي فيمابين را نيز مورد توجه قرار دادند.
در اين ديدار رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي، ضمن خوش آمد گويي به وزير امور مذهبي جمهوري خلق چين و هيأت همراه گفت: ايران و چين هر دو داراي فرهنگ و تمدن كهن و غني هستند و در فرهنگ سازي جهاني نيز نقش مهمي داشته اند. صلاحي ضمن برشمردن اهميت كشور و تمدن چين در متون ادبي و ديني ايران گفت: ما حديثي داريم كه نشان دهنده اهميت علمي كشور چين است و در آن پيامبر عظيم الشأن اسلام (ص) براي نشان دادن اهميت جويا شدن علم مي فرمايد: "اطلب علم ولو بالسين" يعني علم را بجوييد حتي اگر مجبور شويد تا چين برويد. ملاحظه مي كنيد كه ما از اهميت تاريخي و علمي چين آگاه هستيم.
صلاحي در زمينه اهميت تمدن ايران نيز گفت: ايران كشوريست كه داراي تمدن و سابقه چندهزارساله است و
تاكنون تأثير بسياري بر فرهنگ جهاني داشته است. به ويژه بعد از ورود اسلام به ايران قدرت تأثيرگذاري تمدن ايراني دوچندان شده و متقابلا اين تاثير گذاري را مي توانيم در هر دو تمدن ايراني و اسلامي شاهد باشيم.
صلاحي همچنين با اشاره به وجود نحله هاي فكري مادي و تفكرات غير الهي، افزود: هم اكنون بشر در يك چند راهي در سرگرداني و حيراني به سر مي برد و به نظر ما راه حل اين مشكل بشري، روي آوردن به مكاتب الهي و پرهيز از مكاتب انساني است. صلاحي در همين زمينه ادامه داد: اعتقاد داريم همه مكاتب الهي با هم يكي هستند و نقطه اشتراك آنان نيز اعتقاد به خداوند متعال است. وي همچنين صلح پايدار و پرهيز از جنگ و خشونت را در گرو آشنايي ملت ها با كتاب و فرهنگ كتاب خواني دانست.
دكتر صلاحي در ادامه به معرفي اجمالي سازمان اسناد و كتابخانه ملي پرداخت و اضافه كرد: در ايران مانند برخي از كشورهاي جهان، آرشيو ملي و كتابخانه ملي، يك سازمان را شكل مي بخشند. اين سازمان به صورت هيأت امنايي اداره مي شود ورئيس هيأت امنا نيز شخص رئيس جمهور است.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ادامه داد: اين سازمان هم اكنون متولي حافظه جهاني در ايران است و در اين زمينه با سازمان يونسكو ارتباط خوبي دارد. همچنين ما در زمينه علوم آرشيوي و كتابداري تجربيات خوبي داريم و كاركنان سازمان نيز كه اكثر آنها را بانوان تشكيل مي دهند داراي تحصيلات بالايي هستند.
آقاي وانگ ژوان نيز كه به دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ايران به سر مي برد ضمن تأييد صحبت هاي دكتر صلاحي افزود: بنده نيز از نزديك شاهد حظور بانوان در ايران و فعاليت چشمگير آنان بوده ام و تصورم در اين زمينه به طور كلي با گذشته تفاوت كرد.
وزير امور مذهبي چين در ادامه گفت: متأسفانه با اهميت يافتن مباحث اقتصادي، بحث معنويت كمرنگ شده است و لازم است در اين زمينه اديان مختلف با يكديگر تعامل داشته باشند. وي ادامه داد: در كشور چين اقوام و اديان مختلفي حضور و بروز دارند و دين اسلام حدود يكهزارو سيصد سال در كشور ما سابقه دارد.
وان ژوان همچنين ضمن برشمردن اهميت تمدن ايران از گذشته تاكنون گفت: به نظر مي رسد كشور ايران تلاش هاي بسياري را در زمينه مسائل تربيتي داشته است و عظمت و بزرگي كتابخانه ملي اين مسئله را به خوبي نشان مي دهد.
اين مقام چيني در ادامه اذعان كرد كه كتابخانه ملي ايران بسيار باشكوه و عظيم است و اين مسئله از اهميت بالاي فرهنگ كتاب خواني در ميان ايراني ها حكايت دارد.
ژوان همچنين خواستار گسترش همكاري هاي فرهنگي بيشتر شد كه مورد استقبال دكتر صلاحي قرار گرفت و قرار بر مذاكرات بيشتر به منظور تنظيم تفاهم نامه اي براي تبادل تجربيات در عرصه نشر زبان فارسي در چين و تبادل متخصص شد. همچنين در پايان اين ديدار، دو طرف هدايا يي را به رسم يادبود به يكديگر اهداء كردند.
شايان ذكر است وزير امور مذهبي جمهوري خلق چين و هيأت همراه، پيش از ديدار با دكتر صلاحي، بازديدي نيز از كتابخانه ملي داشتند و همچنين در ضيافت ناهار رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي نيز شركت داشتند.