کتاب نفیس رساله مصباح الاسلام لنگرودی در آرشیو ملی مرمت شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۰/۲۵ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۶:۳۲:۱۵
کتاب نفیس رساله مصباح الاسلام لنگرودی در آرشیو ملی مرمت شد
يك جلد كتاب نفيس مربوط به شاعر مشهور گيلاني، سيدحسن مصباح الاسلام، در آرشيو ملي ايران مورد مرمت و بازسازي قرار گرفت.
يك جلد كتاب نفيس مربوط به شاعر مشهور گيلاني، سيدحسن مصباح الاسلام، در آرشيو ملي ايران مورد مرمت و بازسازي قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، اين كتاب ديوان شعري است مشتمل بر اشعار شاعر گيلاني كه در سال 1332 هجري قمري وفات يافت.
اين ديوان شعر كه در اداره كل حفاظت و نگهداري آرشيو ملي ايران در سازمان اسناد و كتابخانه ملي بازسازي شده ، داراي ابعاد 5/21 ×5 /17 و 76 برگ است و نوع تحرير آن، خطي و جلد آن نيز چرمي و حاوي اشعار مذهبي و دست نوشته هايي از شعراي معاصر است. همچنين قسمت هايي از اين ديوان نفيس به اشعار مداحي و نوحه خواني مزين شده است.
آسيب ديدگي هاي آن شامل ريختگي در قسمت عطف و لبه هاي جلد و همچنين لبه هاي پاييني بيشتر صفحات و چسبيده شدن غيراصولي صفحه اول و آخر اين نسخه به جلد چرمي بود.
كارشناسان حفاظت و نگهداري سازمان، پس از انجام اقدامات اوليه شامل نمونه برداري، غبارزدايي و اسيدزدايي، صفحه اول و آخر كتاب را كه به صورت غير اصولي به جلد چرمي چسبيده بود ، از جلد جدا كردند كه جداسازي آن با توجه به خطي بودن نسخه و حلال بودن جوهر آن در آب با دقت و ظرافت فراوان انجام شد، سپس صفحات آن مرمت شده و در نهايت جلد چرمي كتاب با استفاده از روش هاي خاص مورد مرمت و بازسازي قرار گرفت.
گفتني است كارشناسان مرمت آرشيو ملي ايران علاوه بر مرمت مكتوبات نفيس، در زمينه آموزش مهارت هاي بازسازي و مرمت آثار كهن، آموزش هاي بسياري به كارشناسان داخلي و خارجي ارائه كردند و از اين حيث، جايگاه ايران را به عنوان يكي ار مراكز مهم بازسازي آثار نفيس قديمي ارتقاء بخشيدند.
در عكس هاي خبر، نتيجه تلاش متخصصان سازمان اسناد و كتابخانه ملي، بعد از مرمت اثر كاملا مشهود است.