گسترش همکاری های علمی کتابخانه ملی و پژوهشگاه علوم انسانی جهاد دانشگاهی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۱/۷ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۶:۲۸:۱۱
گسترش همکاری های علمی کتابخانه ملی و پژوهشگاه علوم انسانی جهاد دانشگاهی
در ديدار دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد وكتابخانه ملي و دكتر مجتبي زارعي رئيس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي جهاد دانشگاهي بر گسترش همكاري هاي فرهنگي و علمي في مابين تاكيد شد.
در ديدار دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد وكتابخانه ملي و دكتر مجتبي زارعي رئيس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي جهاد دانشگاهي بر گسترش همكاري هاي فرهنگي و علمي في مابين تاكيد شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، در اين ديدار كه صبح امروز يكشنبه 8 بهمن ماه در سالن كنفرانس حوزه رياست سازمان برگزار شد، دكتر صلاحي با تبريك ايام با سعادت ميلاد پيامبر عظيم الشان اسلام و امام صادق (ع) و هم چنين ايام دهه فجر انقلاب اسلامي، فعاليت ها و عملكرد سازمان را تشريح كرد.
وي با اشاره به وظايف حاكميتي سازمان گفت: هيچ كتابخانه اي در كشور وجود ندارد كه وظايفي سازماني كتابخانه ملي را داشته باشد و قابل مقايسه با ساير كتابخانه هاي كشور نيست. ارائه شناسه فهرست نويسي پيش از انتشار(فيپا)، شماره استاندارد بين المللي پيايندها(شاپا) و شماره استاندارد بين المللي كتابخانه ها(شابكا) از جمله خدمات و وظايفي است كه تنها سازمان اسناد و كتابخانه ملي در كشور موظف به انجام آن است.
رئيس سازمان اسناد وكتابخانه ملي ادامه داد: طبق قانون واسپاري آن چه در حوزه نشر به صورت كتابي و الكترونيكي در كشور منتشر مي شود، بايد به كتابخانه ملي تحويل و در اين جا نگهداري شود، هم چنين در حوزه سند نيز كليه دستگاه هاي دولتي و حاكميتي پس از 40 سال از عمر هر سند بايد اسناد خود را تحويل سازمان دهند تا در شوراي اسناد تعيين تكليف شود.
استفاده از فضاي مجازي راهبرد سازمان در تبديل شدن با هاب دانش كشور است
وي با اشاره به هدف استراتژيك سازمان در تبديل شدن به هاب دانش كشور گفت: زير ساخت ها براي استفاده از فضاي مجازي و تحقق اين هدف را دنبال مي كنيم و تا كنون بيش از 6 ميليون صفحه نسخه خطي در سايت سازمان و 110 هزار شي ديجيتال در تالار ديجيتال قرار گرفت و بيش از 70 رايانه نيز براي استفاده پژوهشگران در اين تالار اختصاص يافت.
دكتر صلاحي به ماهيت آموزشي، تحقيقاتي، فرهنگي و خدماتي اشاره كرد و افزود: در حوزه توليد محتواي علمي در حوزه كتابداري و علوم آرشيوي در كشور پيشتاز هستيم و از وظايف حاكميتي است كه سازمان برعهده دارد.
وي امضاي تفاهم نامه ها با كتابخانه ها و آرشيوهاي ملي جهان و مراكز كتابخانه اي و علمي كشور را در تبديل جايگاه سازمان از حالت انفعال به فعال مفيد ارزيابي كرد و افزود: از طريق سازمان فرهنگ و ارتباطات و رايزنان فرهنگي در كشورهاي ديگر تلاش مي كنيم تعاملات فرهنگي و كتابخانه اي را افزايش دهيم و در همين راستا محتواهايي را براي برگزاري نمايشگاه هاي مختلف در كشورهاي خارجي فراهم كرديم كه بسيار تاثير گذار است.
رئيس سازمان اسناد وكتابخانه ملي ادامه داد: مديريت اتاق هاي ايران در خارج از كشور و فرصت هاي مناسب ارائه ظرفيت هاي زبان پارسي و فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني بسيار مهم است و كتابخانه ملي در اين زمينه همكاري هايي را با رايزنان فرهنگي و سازمان فرهنگ و ارتباطات دارد.
دغدغه هاي مقام معظم رهبري در حوزه علوم انساني از اولويت هاي سازمان است
وي با اشاره به وجود تفكر ميراث سازي در نزد مديران و مسئولان سازمان افزود: سازمان منابع عظيمي در اختيار دارد و پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي جهاد دانشگاهي نيز اساتيد را و مي توانيم با همكاري هم، تفكر ميراث داري را به ميراث سازي تبديل كنيم و اين اتفاق نمي افتد، مگر اينكه با كار جديد و با زباني جديد و زنده با دنيا ارتباط برقرار كنيم.
دكتر صلاحي ادامه داد: دغدغه ها و مطالبات مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در حوزه علوم انساني از اولويت هاي كاري سازمان است و فعاليت هايي براي ارائه طبقه بندي علوم بر اساس معيار هاي اسلامي به جاي جهان بيني غربي كه در رده بندي ها استفاده مي شود،با مراكز علمي داخل و خارج از كشور آغاز شده تا بتوانيم رده بندي هاي كنگره و ديويي را به نقد بكشانيم.
وي براي راه اندازي كتابخانه جامع علوم انساني نيز اعلام آمادگي و همكاري كرد و گفت: حيات يك سازمان كه قرار است هاب دانش كشور شود، به تلاش همه جانبه نيازمند است.
كتابخانه ديجيتال جامع علوم انساني در پاسخ به تقاضاي معظم له در توجه به علوم انساني بومي راه اندازي شود
دكتر زارعي رئيس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي جهاد دانشگاهي نيز با ابراز خرسندي از حضور در سازمان ، تاريخچه اي از آغاز فعاليت پژوهشگاه و فعاليت هاي آن ارائه كرد. وي گفت: در پژوهشگاه علوم انساني آنچه در علوم انساني مطرح است مانند هويت، آسيب شناسي مسائل ايران در حوزه قوميت ها، جوانان و گسست نسل ها فعاليت هاي علمي خوبي انجام شده و سعي داريم پس از مرحله آسيب شناسي به گفتگوي بين نسل ها و همبستگي بين خرده قوميت ها برسيم.
وي با اشاره به نيازهاي علمي كشور از راه اندازي دوره هاي ديپلماسي فرهنگي و مديريت سياسي در پژوهشگاه خبر داد و افزود: در حوزه آموزش كارشناسي ارشد حرفه محور راه اندازي شده و بين دو سازمان نيز گفتگوهايي صورت گرفته كه مي تواند در تبديل دانش به قدرت و ثروت كمك كند.
رئيس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي جهاد دانشگاهي با اشاره به اسناد موجود در كشور و باز آفريني آن ها افزود: اسناد بسيار زيادي در مراكز مختلف اسنادي كشور موجود است كه مي تواند مورد استفاده پژوهشگران قرار گيرد و به دست نسل هاي بعدي برسد و اين سرمايه اجتماعي تبديل به قدرت شود، چون اگر صرفاً اين اسناد نگهداري شوند، در اختيار نسل ها قرار نگيرد و بازآفريني نشود، جفا در حق اسناد و نسل ها است.
وي با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در خصوص سبك زندگي رزمره ايراني گفت: علوم انساني هنوز جزء مظلوم ترين علوم در كشور است و با جان آدم سرو كار دارد، اميدواريم با همكاري هايي كه بين سازمان اسناد و كتابخانه ملي و پژوهشگاه انجام مي شود، نيازهاي راهبردي كشور توجه شود و كتابخانه ديجيتال جامع علوم انساني در پاسخ به تقاضاي معظم له در توجه به علوم انساني و سبك زندگي راه اندازي شود.
زارعي در پايان ابراز خرسندي كرد كه دكتر صلاحي و مديران پژوهشي و علمي سازمان هم همانند پژوهشگاه علوم انساني براي رسيدن به الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت و علوم انساني بومي يكي از دغدغه هاي اصلي آن هاست.
گفتني است قرار است پيش نويس تفاهم نامه اي با محوريت همكاري هاي دو جانبه علمي، برگزاري دوره هاي آموزشي تخصصي كوتاه مدت، بازنگري در رشته هاي دانشگاهي، متون آموزشي و سرفصل ها، تدوين متون آموزشي بومي، برگزاري دوره هاي تخصصي ضمن خدمت، تبادل پايان نامه ها و همكاري اساتيد در تعيين موضوع هاي مورد نياز و كاربردي جامعه، تصحيح و تحقيق متون نسخ خطي در حوزه اخلاق، مذهب و سياست و هم چنين انتشار كتاب تهيه و به امضاي طرفين برسد.