ملت های بزرگ ایران و مصر با کمک هم می توانند کارهای بزرگی انجام دهند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۱/۲۲ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۶:۲۴:۶
ملت های بزرگ ایران و مصر با کمک هم می توانند کارهای بزرگی انجام دهند
دكتر صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ديدار با هيأت دانشگاهي و فرهنگي مصر ضمن استقبال از گسترش همكاري ها گفت: دو ملت بزرگ ايران و مصر، با همراهي هم مي توانند كارهاي بزرگي انجام دهند.
دكتر صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ديدار با هيأت دانشگاهي و فرهنگي مصر ضمن استقبال از گسترش همكاري ها گفت: دو ملت بزرگ ايران و مصر، با همراهي هم مي توانند كارهاي بزرگي انجام دهند.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، هيأتي فرهنگي و دانشگاهي، متشكل از اساتيد دانشگاهي و نخبگان و نمايندگان احزاب مردمي جمهوري مصرظهر امروز سه شنبه 23 بهمن 1391 مهمان كتابخانه ملي بودند و ضمن ديدار با دكتر صلاحي، از كتابخانه ملي نيز بازديد به عمل آوردند.
در اين ديدار ابتدا رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي، ضمن خير مقدم و خوش آمدگويي به گروه دانشگاهي مصر، ايران و مصر را داراي دو تمدن بزرگ و كهن دانست و ابراز اميدواري كرد تا در سايه توسعه همكاري هاي في مابين، روابط فرهنگي نيز گسترش يابد.
در اين ديدار صلاحي خطاب به هيأت مصري بيان داشت: احتمالا تاكنون ازآنچه درباره ايران در رسانه هاي غربي و آنچه در خود ايران و به ويژه در راهپيمايي 22 بهمن ديده ايد شگفت زده شده ايد. براي ما اين مسئله چيز تازه اي نيست و طبيعي است كه دشمنان اسلام به دنبال تحريف حقايق باشند. دشمنان تلاش مي كنند ملت هاي بافرهنگ و تاريخ دار هيچگاه خود را پيدا نكنند و پذيرش اين واقعيت كه مصر و ايران داراي سابقه تمدني چندين هزارساله هستند، سخت است.
صلاحي افزود: امروز رسالت بسيار بزرگي بر دوش خواص مصر است كه بخشي از آن رسالت متوجه احياء فرهنگ ديرينه مصر و بخشي متوجه احياء شرايط مصر در وضعيت كنوني خاورميانه است. مصر با اينكه كشوري آفريقايي است ولي در آسيا و اروپا نيز داراي تأثير گسترده است. صلاحي اضافه كرد: اين مسئوليت بسيار مهم است كه در چنين شرايطي آنچه شايسته ملت مصراست اتفاق بيافتد.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تجربه گرانبهاي جمهوري اسلامي ايران بعد از انقلاب اسلامي در مواجهه با دشمنان داخلي و خارجي تصريح كرد: ما آمادگي داريم تا تجربيات سي و چهار ساله خود را در اختيار دلسوزان و روشنفكران مصري قرار دهيم. چرا كه زماني ما سيم خاردار از خارج وارد مي كرديم و اكنون ماهواره مي سازيم. بدانيد كه هرچقدر كه ملت مصر در رسيدن به اهداف خود با پيروزي مواجه شود، دشمني با اين كشور هم بيشتر خواهد شد.
دكتر صلاحي همچنين با تشريح عملكرد سازمان اسناد و كتابخانه ملي و توضيح خدمات و ويژگي هاي اين سازمان ابراز اميدواري كرد تا زمينه مساعدي براي گسترش همكاري هاي كتابخانه اي و اسنادي بين ايران و مصر به وجود بيايد.
در ادامه اين ديدار، مهمانان مصري كه به نمايندگي از دانشگاه ها و برخي احزاب مردمي به ايران سفر كرده اند، ضمن ابراز خوشوقتي از بازديد از ايران و ابراز شگفتي از دستاوردهاي گسترده علمي و فرهنگي ايران، سوألاتي نيز در زمينه نحوه كاركرد سازمان و شرايط همكاري هاي دوجانبه پرسيدند كه دكتر صلاحي پاسخ يك به يك سوألات را ارائه كرد. در اين پرسش ها سوألاتي در زمينه چگونگي ارتباط سازمان و ناشران، چگونگي جمع آوري منابع داخلي و خارجي و امكان همكاري ميان كتابخانه ها و مراكز فرهنگي دو كشور پرسيده شد.
لازم به ذكر است هيأت فرهنگي مصري پس از اين ديدار و صرف ناهار، به بازديد از بخش هاي مختلف سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران پرداخت و با ظرفيت هاي سازمان از نزديك آشنا شد.