کتابخانه ملی آمادگی دارد تجربیات خود در زمینه علوم آرشیوی را در اختیار عمان قرار دهد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۱/۲۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۶:۲۳:۳۸
کتابخانه ملی آمادگی دارد تجربیات خود در زمینه علوم آرشیوی را در اختیار عمان قرار دهد
دكتر صلاحي در ديدار با دكتر "احمدبن محمدالذواني"، رئيس مركز اسناد و آرشيو ملي عمان، بر ضرورت گسترش همكاري هاي آرشيوي ميان دو كشور تأكيد كرد.
دكتر صلاحي در ديدار با دكتر "احمدبن محمدالذواني"، رئيس مركز اسناد و آرشيو ملي عمان، بر ضرورت گسترش همكاري هاي آرشيوي ميان دو كشور تأكيد كرد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد وكتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، در اين ديدار كه صبح امروز يكشنبه 29 بهمن ماه در سالن كنفرانس حوزه رياست سازمان برگزار شد، دكتر صلاحي ابراز اميدواري كرد تا دانش آرشيوي ايران در زمينه هاي حفظ و نگهداري اسناد و مرمت آثار مكتوب، در چارچوب تفاهم نامه اي به آرشيو ملي عمان انتقال يابد.
در اين ديدار كه علاوه بر رئيس آرشيو ملي عمان و همكاران وي، سفير عمان در جمهوري اسلامي ايران و معاونان سازمان نيز حاضر بودند، دكتر صلاحي ضمن خوش آمدگويي به هيأت عماني، توضيحاتي در زمينه ساختار اداري و فعاليت هاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي، ارائه كرد.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با اعلام اين نكته كه روابط ميان ايران و عمان داراي ريشه هاي تاريخي و كهن است و نقاط مشترك بسياري در آن وجود دارد، بيان داشت: اميدوارم در بحث آرشيوي و همكاري ها در اين عرصه بتوانيم الگوي مناسبي براي كشورهاي منطقه باشيم.
دكتر صلاحي همچنين يادآور شد: سازمان اسناد و كتابخانه ملي به صورت هيأت امنايي اداره مي شود و نظر به اهميت كتاب و اسناد در ايران، شخص رئيس جمهور به عنوان رئيس هيأت امناي آن شناخته مي شود. از طرفي به دليل شرايط خاصي كه از نظر جمعيتي بركشور حاكم است، اين سازمان بيشتر در اختيار پژوهشگران است تا ساير افراد. چرا كه كتابخانه هاي عمومي بسياري در ايران وجود دارد كه مي تواند به افراد خدمات ارائه كند.
شيوه فهرست نويسي اسناد رقمي را به كشورهاي منطقه آموزش مي دهيم
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ادامه با تشريح ظرفيت هاي سازمان، گفت: اين سازمان در طول سال فقط سه روز تعطيل است و ارائه خدمات آن نيز به صورت 24 ساعته است. به دليل حمايت از آثار ايراني و اسلامي در سراسر جهان، خدمات خود را از طريق سايت هم ارائه مي دهد و هم اكنون بيش از 34 هزار نسخه خطي و بيش از 3 ميليون برگ سند، به روي سايت اطلاع رساني مي شود. دكتر صلاحي در ادامه با اشاره به اهميت اسناد در ايران، تصريح كرد: با توجه به قدمت تاريخي كشور ايران و همچنين اسناد بي شماري كه در زمينه هاي مختلف وجود دارد، كارهاي مهمي در جمع آوري، حفظ و نگهداري اسناد انجام شده كه يكي از آنها اسكن كردن اسناد و دسترس پذيري آن بر روي سايت است. وي همچنين در زمينه تاريخ شفاهي يادآور شد: در كنار كار سند، به تاريخ شفاهي نيز اهميت بسياري داده شده و توانسته ايم بيش از 120 هزار دقيقه تاريخ شفاهي تدوين كنيم. اين كار باعث مي شود تا تاريخ از تحريف مصون بماند و به محققين نيز كمك شاياني مي شود.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در پايان صحبت هاي خويش ابراز اميدواري كرد تا با چاپ شيوه نامه فهرست نويسي اسناد رقمي، كه از طرف ايران در دست اقدام است، كشورهاي منطقه و از جمله كشور عمان نيز استفاده لازم را از آن ببرد.

هر سندي كه از ايران به دست بياوريم در اختيار آرشيو ملي ايران قرار مي دهيم
در ادامه اين ديدار "احمد بن محمد الذواني"، رئيس اسناد و آرشيو ملي عمان با بيان اينكه كشورهاي عمان و ايران روابط بسيار خوب و حسنه اي در طول تاريخ داشته اند، گفت: از اينكه در ايران هستيم، بسيار خوشحاليم و نيازي به تعريف از تاريخ كهن ايران نيست.
رئيس آرشيو ملي عمان همچنين يادآور شد: ايران با دارا بودن سابقه كهن و طولاني، داراي تجربيات خوبي در زمينه حفظ و نگهداري اسناد است و ما مي توانيم از تجربيات برادران ايراني استفاده لازم را ببريم.
دكتر احمد بن محمد در ادامه با بيان اينكه ايران و عمان داراي تاريخ مشتركي بوده اند، گفت: اگر هر سندي در كشور عمان پيدا شود كه متعلق به ايران باشد، آن را در اختيار آرشيو ملي ايران قرار مي دهيم.
رئيس آرشيو ملي عمان در ادامه سخنان خود توضيح مبسوطي در زمينه چگونگي حفظ و انتقال اسناد كشور عمان به آرشيو ملي ايران نيز ارائه كرد و برگزاري نمايشگاه ها و همايش هاي مشترك در زمينه هاي تخصصي آرشيوي را يكي از راه هاي گسترش همكاري ها برشمرد كه مورد استقبال دكتر اسحق صلاحي واقع شد.
در پايان اين ديدار دكتر صلاحي و دكتر الذواني، توافق كردند طي تفاهم نامه اي كه پيش نويس آن تهيه شده، اهداف مشترك خود را در زمينه گسترش همكاري ها، پيگيري كنند. همچنين اهداء هداياي فرهنگي، از جمله لوح رقمي فهرست مكتوبات مربوط به كشور عمان موجود در سازمان اسناد و كتابخانه ملي، از جمله برنامه هاي بعدي اين ديدار بود.
خاطرنشان مي شود هيأت عماني در حضور چند روزه خود در ايران از مراكز مختلف فرهنگي بازديد مي كند و قرار است فردا نيز از بخش هاي مختلف آرشيو ملي ايران بازديد به عمل آورد.