پایگاه واحد اطلاع رسانی پایان‌نامه‌های کشور در کتابخانه ملی راه اندازی می شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۱۱ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۶:۱۷:۱۰
پایگاه واحد اطلاع رسانی پایان‌نامه‌های کشور در کتابخانه ملی راه اندازی می شود
پايگاه واحد اطلاع رساني پايان‌نامه‌هاي كشور با همكاري كتابخانه ملي، پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران و وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري در سازمان اسناد و كتابخانه ملي راه اندازي مي شود.
پايگاه واحد اطلاع رساني پايان‌نامه‌هاي كشور با همكاري كتابخانه ملي و پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران در سازمان اسناد و كتابخانه ملي راه اندازي مي شود.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد وكتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، در راستاي نحوه تكميل بانك اطلاعاتي پايان نامه هاي كتابخانه ملي، دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي و اميد فاطمي رئيس پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران موضوع را بررسي كردند.
اين جلسه در راستاي مصوبه‌اي كه شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبني بر الزام وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فن آوري و بهداشت و درمان و دانشگاه آزاد براي در اختيار قرار دادن يك نسخه از اصل پايان‌نامه و سي‌دي پايان‌نامه‌هاي دكتري و كارشناسي ارشد به كتابخانه ملي، برگزار شد تا در نهايت يك پايگاه واحد و كامل اطلاع‌رساني در حوزه پايان‌نامه‌ها در كشور ايجاد شود و محققان بتوانند به سهولت از آن بهره‌مند شوند.
كتابخانه ملي داراي ۸۸ هزار پايان‌نامه است كه علاوه بر آن، ۳ هزار پايان‌نامه به حوزه ايران‌شناسي اختصاص دارد و به اين رقم اضافه مي شود. با توجه به اينكه نياز دانشجويان و پژوهشگران به پايان‌نامه‌ها روزبه‌روز در حال افزايش است و از اول مهر تاكنون 36 هزار پايان‌نامه كه ميانگين آن 400 پايان‌نامه در روز بوده از كتابخانه ملي ايران امانت گرفته شده، ولي متأسفانه به دليل آنكه همه حوزه‌هاي فرهنگي و يا دانشگاهي پايان‌نامه‌هايشان را در اختيار سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران نمي‌گذارند.
گفتني است نحوه و زمان اجراي تفاهم‌نامه ايجاد يك پايگاه واحد طي يك جلسه مشترك ميان رئيس پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران و رئيس كتابخانه ملي ايران در اواخر اسفند به نتيجه نهايي خواهد رسيد.