مراکز استانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی باید در جهت تخصصی شدن گام بردارند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱/۲۵ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۶:۱۰:۵۳
مراکز استانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی باید در جهت تخصصی شدن گام بردارند
ديدار مديران مراكز استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران با رئيس سازمان امروز 26 فروردين 1392 برگزارشد.
ديدار مديران مراكز استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران با رئيس سازمان امروز 26 فروردين 1392 برگزارشد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران در اين ديدار كه معاونان، مشاوران و مديران كل سازمان نيز حضور داشتند، مشكلات، پيشنهادها و مسائل موجود در زمينه مراكز استاني مطرح و دكتر صلاحي نيز با ارائه رهنمودهايي خواستار كوشش بيشتر مراكز استاني در زمينه تخصصي شدن فعاليت هاي اين مراكز شد.
در ابتداي اين ديدار رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با تسليت ايام فاطميه گفت: همه مي دانند اولين مظلوم و مظلومه عالم به معناي واقعي كلمه در تاريخ، از اهل بيت هستند كه ما اكنون در ايام عزاداري ايشان هستيم.
دكتر صلاحي همچنين با اشاره به حديثي از حضرت علي (ع) در حوزه تدبير افزود: كسي كه قبل از عمل خويش تدبير داشته باشد، از پشيماني در امان خواهد بود. از اين جهت كه سوء تدبيرها رسواكننده يك مدير خواهد بود و براي اينكه ما در مسير كارمان از پشيماني در امان باشيم بايد قبل از عمل تدبير كنيم و البته فرق مؤمن با منافق نيز از نظر قرآن درهمين مسئله نهفته است.
دكتر صلاحي ادامه داد: اميدوارم امسال سالي مبارك براي همه ما باشد و آنچه عمل مي كنيم موجب رضايت حضرت بقية الله و مقام معظم رهبري باشد و كارها را نيز با تدبير به پيش ببريم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي بعد از بيان اين مقدمه يادآور شد: در مراكز استاني سازمان، از نظر مقايسه سال 1390 با سال 91 حركت هاي خوبي صورت گرفت و مي توان به عملكرد و كارنامه مراكز استاني نمره قبولي داد ولي نسبت به برنامه هاي آينده و اهدافي كه داريم حركتمان ضعيف است و بايد تلاش بيشتري داشته باشيم. دكتر صلاحي با خاطرنشان كردن بيانات مقام معظم رهبري در زمينه نام گذاري سال جديد به سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي، اضافه كرد: اگر قرار است حماسه سياسي و حماسه اقتصادي اتفاق بيافتد به عنوان يك فرد ايراني و مطيع رهبر و عضو نهاد حاكميتي بايد در اين عرصه گام هاي محكمي برداريم. يكي اينكه بايد در انتخاباتي كه پيش روي ماست مشاركت گسترده داشته باشيم و ديگر اينكه بايد از توليد دانش به توليد ثروت برسيم كه در اين زمينه با ارائه خدمات سطح بالا به پژوهشگران مي توانيم در واقع به شكوفايي اقتصادي و تداوم اقتصاد مقاومتي مبادرت ورزيم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ادامه سخنان خود، تخصصي شدن مراكز اسناد و كتابخانه ملي را خواستار شد و بيان داشت: واقعيت اين است كه قرار است شما نقش اسنادي در مراكز خود داشته باشيد، چرا كه اسناد هر استان بايد در خود استان بماند و پژوهشگران هر استان بايد دسترسي آسان به اسناد خود داشته باشند. مسئله بعدي انگيزه پژوهشي هر استان است كه قطعا در هر استاني بيش از تهران است. بنابراين نبايد اسناد استان ها در تهران باشد چرا كه اين مسئله انگيزه پژوهشگرا استان ها را از بين مي برد. بايد در زمينه جمع آوري اسناد و همچنين كتاب هاي تخصصي هر استان اقدام هاي شايسته اي صورت دهد. دكتر صلاحي نمايشگاه كتاب ارديبهشت ماه را بهترين فرصت براي جمع آوري كتاب هاي تخصصي مربوط به استان ها و با محوريت موضوعي استان ها دانست و از مديران مراكز استاني خواست تا با دريافت بودجه لازم كتاب هاي خويش را در اين زمينه تهيه كنند.
دكتر صلاحي در زمينه وظايف مراكز استاني اشاره اي به بحث دريافت فيپا داشت و جديت مديريت هاي استاني را براي هدايت ناشران به دريافت فيپا و شاپا از راه هاي قانوني و سزيع خواستار شد.
همچنين صلاحي خواستار تحرك بيشتر مراكز استاني در زمينه دريافت بودجه از مراكزي نظير استانداري ها و شهرداري ها شد و اين مسئله را باعث رونق گرفتن بحث مطالعه و فرهنگ در استان ها ناميد.
لازم به ذكر است در اين ديدار مديران مراكز استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي نيز در فرصتي مبسوط به بيان نظرها، مشكلات و پيشنهاد هاي خود پرداختند كه برخي از مباحث مطرح شده عبارت بودند از: ارائه گزارش هايي از توسعه و پيشرفت امور اجرايي، توسعه فضاي فيزيكي و افتتاح طرح هاي عمراني و فرهنگي، تلاش براي ساماندهي پرسنل سازماني، ارتباط با مراكز فرهنگي، دانشگاهي و استانداري ها، مشكل كمبود نيرو در امور تخصصي، امنيت شغلي پرسنل، نحوه تأمين اعتبارات لازم براي تسريع در امور گسترش فضاي فيزيكي و كارهاي اجرايي و ساير مطالب مرتبط كه با پاسخ و رهنمودهاي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي مواجه شد.
خاطرنشان مي شود جلسه شوراي مديران مراكز استاني، هم اكنون با حضور دكتر صلاحي رئيس سازمان، معاونان، مشاوران و مديران كل در حال پيگيري است و قرار است در بعد از ظهر نيز با حضور معاونان سازمان، به بحث هاي تخصصي و اجرايي رسيدگي شود كه خبر آن بلافاصله بعد از اتمام جلسه اطلاع رساني خواهد شد.