پیام تبریک رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان


تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۴/۱۷ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۵:۴۸:۵۴
پیام تبریک رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان
خداي را شاكرم كه رمضاني ديگر را انشاالله با درك بهار قرآن در خدمت شما بزرگواران هستم.
اميد است در اين ماه پر خير و بركت، ماه تزكيه روح و تهذيب نفس و تنوير قلوب، برايمان حقايق و معارف سالكان الي الله چراغ راه و شمع جمع مناجاتيان ذكر خلوت انسمان باشد.
باسمِ الله‏ِ وَالحَمدُللهِِ، اللّهُمَّ لَكَ صُمتُ و عَلى رِزقِكَ أفطَرتُ و عَلَيكَ تَوَكَّلتُ، سُبحانَكَ و بِحَمدِكَ، تَقَبَّل مِنّي إنَّكَ أنتَ السَّميعُ العَليمُ ؛
«به نام خدا، و حمد از آنِ خداست.خداوندا! براى تو روزه گرفتم و بر روزىِ تو افطار كردم و بر تو توكّل نمودم. تو منزّهى ، تو را مى‏ ستايم از من بپذير! همانا تو شنواى دانايى


با سلام و تحيات خدمت مخاطبان گرانقدر سازمان و همكاران گرامي؛
خداي را شاكرم كه رمضاني ديگر را انشاالله با درك بهار قرآن در خدمت شما بزرگواران هستم.
اميد است در اين ماه پر خير و بركت، ماه تزكيه روح و تهذيب نفس و تنوير قلوب، برايمان حقايق و معارف سالكان الي الله چراغ راه و شمع جمع مناجاتيان ذكر خلوت انسمان باشد.
امسال توفيق ياري كرد تا سومين حضور توأمان خود را در ماه مبارك رمضان لمس كنيم. زمان به سرعت مي گذرد، عمر كوتاه است و محاسبه اعمال براي حضرت حق بسي سهل و آسان كه او سريع الحساب است.
«وَ ان يوما عند ربك كالف سنه مما تعدون». (حج/ 47) «يك روز براي خدا مانند هزار سال در محاسبات شما است»
امروز با همه مشكلاتي كه وجود دارد، نيك مستحضريد و همه دريافته ايم وظيفه سازمان اسناد و كتابخانه ملي، وظيفه اي خطير و بالاتر از تكليف يك سازمان معمولي در عرصه فرهنگ و تمدن اسلام و ايران است. چه آنكه وظيفه سازمان ميراث دار ما مي بايست مبدل به ميراث سازي نيز گردد و از طرفي سازمان اسناد و كتابخانه ملي در افق 1404 خويش محوريت علمي كشور را مدعا دارد. اين مهم تحقق نمي يابد مگر با بازنگري در خويشتن خويش و بستن عهدي دوباره با خود. بدون شك رمضان فرصت دوباره ايست در اين زمينه.فرصتي كه معلوم نيست سال آينده نصيبمان گردد. اكنون زماني است كه با خود عهدي ديگر ببنديم و فرصتي است تا نگاهي دوباره بر اعمال خود داشته باشيم. اعمال يك سال گذشته را مرور كنيم و فرصتي راكه خداوند متعال نصيب ما كرده بود شاكر باشيم تا انشاالله از فرصتي كه من بعد خواهيم داشت در مسير خود سازي، بالا بردن بهره وري در سازمان و در نهايت رسيدن به اهداف بلند مدت و والاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران گام نهيم. ماه مبارك رمضان نشان دهنده لطف پروردگار به بندگانش است كه انسان بتواند نواقص رفتار و عمل و كردار خود را برطرف كند. در ماه رمضان دست و پاي شيطان بسته است و تيرگي و تاريكي كنار مي‌رود. «والشياطينُ مَغلوله شيطان ها در اين ماه در زنجيرند.» اميد است مخاطبان ارجمند و همكاران فهيم و گرانقدر سازمان، در ماه رمضان خودسازي را هدف قرار دهند و از مسير عبادت و مناجات و راز و نياز صداي خويش را در محضر پروردگار آشنا كنند. همچنين شايسته است همكاران گرامي آنطور كه لازمه رفتار يك فرد مسلمان واقعي است ظواهر و شئونات اين ماه عزيز را مراعات نمايند و به ويژه در زمينه حرمت روزه خواري نهايت جديت خود را براي ارشاد ديگران به كار برند. چه آنكه خداوند در كلام الله مجيد فرموده است :«اِنّا جَعلنا الشياطين اَولياء لِلّذين لا يومِنون» آنها كه مومن نيستند، تحت ولايت شيطانند (سورة اعراف، آية 27).و خداي سبحان شيطان را مانند كلب معلَّم (سگ دست آموز) بر آنها مسلط كرد. اين سگ تربيت شده در ماه مبارك رمضان بسته است. پس هر يك از ما از اين فرصت براي كمك به همنوع خود دريغ نورزيم.
هم اكنون ما ميهمان خانه ي دوست هستيم. اذن دخول در محفل انس و معنويت مبارك بادتان
آرزوي قبولي طاعات و عبادات در ماه مبارك و مقدس رمضان.
اسحق صلاحي
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران