نمایشگاه "پنجره ای به آسمان" با حضور رئیس آرشیو ملی افغانستان افتتاح شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۴/۲۲ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۵:۴۷:۴۱
نمایشگاه
نمايشگاه "پنجره اي به آسمان" امروز يكشنبه 23 تيرماه با حضور رئيس آرشيو ملي افغانستان در سازمان اسناد و كتابخانه ملي افتتاح شد.
نمايشگاه "پنجره اي به آسمان" امروز يكشنبه 23 تيرماه با حضور رئيس آرشيو ملي افغانستان در سازمان اسناد و كتابخانه ملي افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسنادو كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، در اين نمايشگاه كه به مناسبت ماه مبارك رمضان برپاشده است، صفحات اول روزنامه هاي حبل المتين، وقايع التفاقيه و دولت عليه ايران كه در دوران قاجار با موضوع رمضان منتشر شدند، به نمايش گذاشته شده است.
هم چنين در اين نمايشگاه، لوح فشرده محتوي 402 عنوان مقاله در قالب فهرست مقالات در موضوع رمضان، 42 عنوان مقاله تمام متن و 28 فوم بورد كه صفحات اسكن شده روزنامه ها هستند، توزيع شد.
روزنامه هاي مذكور مربوط به سال هاي 1267 تا 1324 هجري قمري مي شود و موضوعاتي چون رمضان در تاريخ، ادبيات، مسائل اجتماعي، اعمال و ادعيه، بهداشت و سلامت، فلسفه روزه، فرهنگ عامه كشورهاي اسلامي و روزه در اديان توحيدي را دربر مي گيرد.
دكتر " سخي منير" رئيس آرشيوملي افغانستان در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه، گفت: براي من بسيار جالب بود و عنوان آن يعني پنجره اي به آسمان نشان مي دهد مسوولان مي خواهند اسناد گذشته را براي نسل جوان به نمايش بگذارند تا به عمق تاريخ ريشه دار خود پي ببرند و در برابر تاريخ امروز احساس مسووليت كنند و نسبت به آن بيگانه نباشند.
وي ابراز اميدواري كرد: سال هاي آينده نمايشگاه اسنادي از كشورهاي مختلف مخصوصاً نمايندگان كشورهاي آسياي غربي برگزار شود كه در حوزه تمدني و فرهنگي غني هستند.
علاقه مندان براي بازديد از نمايشگاه مي توانند تا 30 تيرماه به ساختمان كتابخانه ملي واقع در بزرگراه حقاني(غرب به شرق)، بلوار كتابخانه ملي مراجعه نمايند.