ایران و افغانستان باید در حوزه میراث مکتوب و مستند اقدامات مشترک جدی داشته باشند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۴/۲۴ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۵:۴۶:۳۸
ایران و افغانستان باید در حوزه میراث مکتوب و مستند اقدامات مشترک جدی داشته باشند
دكتر اسحق صلاحي در ديدار با آقاي دكتر سخي منير رئيس آرشيو ملي و نسخ خطي افغانستان بر اقدام مشترك ايران و افغانستان در حفظ ميراث مكتوب دو ملت تأكيد كرد.

دكتر اسحق صلاحي در ديدار با آقاي دكتر سخي منير رئيس آرشيو ملي و نسخ خطي افغانستان بر اقدام مشترك ايران و افغانستان در حفظ ميراث مكتوب دو ملت تأكيد كرد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران در اين ديدار كه به ميزباني كتابخانه ملي و در سالن نشست هاي حوزه رياست سازمان اسناد و كتابخانه ملي برگزار شد دكتر صلاحي با اشاره به اين نكته كه ايران و افغانستان داراي ميراث فرهنگي مشترك هستند گفت: در سفر بنده به افغانستان و بازديد از كتابخانه و آرشيو ملي آن كشور دريافتم كه ميان ايران و افغانستان ميراث مشترك سترگي وجود دارد و اين مسئله وظيفه ما را در حفظ و انتقال آن به نسل هاي بعد سنگين مي كند. رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ادامه زمينه هاي همكاري ميان دو كشور در زمينه حفظ ميراث مكتوب را متعدد خواند و تصريح كرد: آنچه كه افغانستان دارد داراي ارزش جهاني است و اميدوارم بتوانيم در حافظه جهاني نام افغانستان را در كنار ساير كشورهاي داراي آثار در اين مركز مهم جهاني ببينيم. چرا كه متاسفانه با اين غناي بالاي فرهنگي و گذشته پربار تاكنون چيزي از اين كشور در حافظه جهاني به ثبت نرسيده است در حالي كه از كشور ايران تاكنون هفت اثر به ثبت جهاني رسيده است. دكتر صلاحي همچنين در زمينه همكاري در زمينه علوم كتابداري و آرشيوي گفت: در حوزه كتابداري و آرشيو ملي و سند ما تغييرات جدي به عمل آورديم و نگاه ها را عوض كرديم. همچنين در حوزه توليد سند، استانداردها و آيين نامه ها نيز تلاش هاي خوبي انجام داديم و اميدواريم بتوانيم نتيجه اين تلاش ها و تجربيات را به برادران افغان نيز منتقل كنيم. صلاحي در ادامه يادآور شد: زبان و فرهنگ و دين يكسان ما زمينه بسيار خوبي را براي تحقق ايده همكاري هاي تخصصي در سطح بالا فراهم كرده است و اميدوارم با توجه به امضاء تفاهم نامه ميان دو كشور در زمينه هاي بيان شده كارها به خوبي پيش رود. در ادامه اين ديدار دكتر سخي منير رئيس آرشيو ملي افغانستان نيز با تبريك ماه رمضان ابراز اميدواري كرد تا به واسطه امضاء تفاهم نامه ميان كتابخانه هاي ملي و آرشيو هاي ملي دو كشور، همكاري هاي دو طرف بيش از پيش گسترش يابد. سخي منير همچنين با اشاره به حضورش در نمايشگاه بين المللي قرآن كريم اين نمايشگاه را در جهان اسلام و منطقه بي نظير دانست و بيان داشت: در اين نمايشگاه جلوه هاي بسيار زيبايي ديده مي شود و اميدوارم در سال آينده كشور افغانستان نيز با ارائه آثار و منابع خود نقش پررنگي در نمايشگاه داشته باشد. سخي منير همچنين با بيان اين نكته كه كتابخانه ملي ايران محل مناسبي براي پژوهش و مطالعه است گفت: متاسفانه طي سال هاي اخير جنگ و خونريزي باعث شده تا خيلي از امور فرهنگي افغانستان مسكوت بماند ولي با اين وجود اميدوارم با همراهي كشور جمهوري اسلامي ايران و طي توافقي كه با برادر گرامي جناب آقاي دكتر صلاحي در زمينه گسترش همكاري ها داشتيم بتوانيم نقايص خود را برطرف كنيم. وي همچنين نسبت به ارسال و اسكن هزاران برگ سند و هزاران جلد كتاب خطي مربوط به ايران كه در كشور افغانستان نگهداري مي شود قول مساعدت و همكاري داد.
شايان ذكر است بعد از مذاكرات ميان دكتر صلاحي و دكترسخي منير رئيس آرشيو ملي افغانستان دوطرف به منظور بازديد از غرفه سازمان اسناد و كتابخانه ملي در نمايشگاه بين المللي قرآن و همچنين شركت در يك نشست خبري راهي نمايشگاه قرآن شدند.