دکتر اسحق صلاحی به مناسبت روز خبرنگار پیامی صادر کرد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۵/۱۵ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۵:۴۱:۲۳
دکتر اسحق صلاحی به مناسبت روز خبرنگار پیامی صادر کرد
هفدهم مردادماه روز بزرگ و سترگ خبرنگار به مناسبت سالروز شهادت شهيد محمود صارمي نامگذاري شده است؛ اين روز فرصت مغتنمي است كه از زحمات بي دريغ اصحاب قلم تشكر و قدرداني شود
ن و القلم و مايسطرون
جان نباشد جز خبر در آزمون هر كه را افزون خبر جانش فزون
اقتضاي جان چو اي دل آگهي است هر كه آگه تر بود جانش قوي است
هفدهم مردادماه روز بزرگ و سترگ خبرنگار به مناسبت سالروز شهادت شهيد محمود صارمي نامگذاري شده است؛ اين روز فرصت مغتنمي است كه از زحمات بي دريغ اصحاب قلم تشكر و قدرداني شود. اين روز شكوهمند را كه روز حق گويي و حق جويي و روز پاسداشت قلم است به همه خبرنگاران ، نويسندگان و روزنامه نگاران، صاحبان انديشه و قلم دز عرصه اطلاع رساني تبريك و تهنيت عرض نمايم. اين روز، يادآور حماسه آفريني هاي آن هايي است كه بقاي حقيقت را به بقاي خود ترجيح دادند و با خون خود بر برگه هاي اعلام نوشتند. اكنون در آستانه عيد سعيد فطر و پايان يك ماه مراقبه و تمرين تهذيب نفس هستيم. طاعات و عبادات شما خبرنگاران و روزنامه نگاران صديق و خدوم عرصه فرهنگ، در ماه مبارك و مقدس رمضان ، ماه تزكيه ي روح و تهذيب نفس و تنوير قلوب مورد قبول خداوند باد.اميدوارم لحظات ارزشمند تفكر و تعمق در ماه رمضان، فرصتي را برايمان فراهم آورده باشد تا روح‌مان را صيقل دهيم و به ارزش‌هاي والاي انسانيت نزديك‌تر شويم.
فرا رسيدن عيد فطر، روز چيدن ميوه هاي شاداب استجابت نيز بر شما مبارك باد.
همه مي دانيم كه اين روزها فرياد حقوق بشردنياي به اصطلاح مدرن، گوش فلك را كر كرده و متاسفانه شاهد هستيم كه ساكنان دهكده جهاني، كه علي الظاهر به يكديگر نزديك شده اند و مي بايست از مصائب يكديگر باخبر شوند در دام آپارتايد مدرن خبري به سر مي برند. آنچه مايه تأسف و تأمل در عرصه خبري است و خاطر هر انسان آزاده و بيداردلي را آزرده مي كند، شكل دهي حقايق بشري با مراد اربابان رسانه اي است، ارباباني كه دل در گرو نگاه استثماري و استعماري خويش دارند. در يك سوي برخي خبرها از دريچه نگاه امپرياليستي، آنچنان با آب و تاب بزرگنمايي مي شود كه گويي سرنوشت بشريت به انعكاس لحظه به لحظه آن پيوند خورده و چنانكه منافع آنان ايجاب كند به تيتر اول جهان بدل مي شود و در سوي ديگر درد و محنت انسان ها شايد روزها و ماه ها بدون پوشش خبري مي ماند و فقط اندك رسانه هاي مستقل گاهي مي توانند پارادايم حاكم و ظالمانه پوشش خبري جهان را برهم زنند و اين است داستان غم انگيز امروزي دنياي خبر.
اما رسانه ها در جمهوري اسلامي ايران بر سر عهد و پيماني كه با شهدا بسته اند وفادارند.
لازم مي دانم به عنوان يكي از خادمين عرصه فرهنگي مراتب تقدير و تشكر خود را از تلاش خستگي ناپذير خبرنگاران، به ويژه خبرنگاران بخش فرهنگي رسانه ها كه در انعكاس اخبار و دست آوردهاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، سعي فراوان داشتند، اعلام دارم و دست همه اصحاب قلم را در زير اين خيمه صفا و صداقت براي ادامه همكاري هاي رسانه اي به گرمي مي فشارم. اميد است با استعانت و توكل به خداوند متعال در انجام رسالت آگاهي بخشي و شفاف سازي و ارتقاء سطح فرهنگي جامعه موفق و مويد باشيد.
اسحق صلاحي
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران