نشست «تحلیلی میان رشته‌ای بر عکس‌های دوران قاجار» برگزار شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۲۰:۳۰:۰
نشست «تحلیلی میان رشته‌ای بر عکس‌های دوران قاجار» برگزار شد
نشست تخصصي با عنوان «تحليلي ميان رشته‌اي بر عكس‌هاي دوران قاجار»به همت گروه پژوهش‌هاي اسلام‌شناسي و ايران‌شناسي در انديشگاه فرهنگي برگزار شد.
نشست تخصصي با عنوان «تحليلي ميان رشته‌اي بر عكس‌هاي دوران قاجار»به همت گروه پژوهش‌هاي اسلام‌شناسي و ايران‌شناسي در انديشگاه فرهنگي برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، نشست ياد شده با سخنراني پدرام خسرونژاد، مدیر بخش ایران‌شناسی و خلیج فارس دانشگاه ایالتی اوکلاهما توسط گروه پژوهش‌هاي اسلام‌شناسي و ايران‌شناسي برگزار شد.
در ابتداي اين نشست خسرونژاد با اشاره به این که فعالیت هاي او بیش تر در حوزه مردم شناسی و انسان شناسی است، اظهار داشت : تاريخ عكس و فيلم در ايران به دوران قاجار بازمي گردد و محققان ما تا اين زمان بيش‌تر بر روي تاريخ عكاسي و فيلم سازي متمركز بوده‌اند و از اين رو مطالعات مردم‌شناسي در اين باره قدمت چنداني ندارد. وي در ادامه افزود:به همين دليل ما از سال 2011 تصميم گرفتيم كه کنفرانسی را در دانشگاه سنت اندروز در رابطه با «عکس و سینمای قاجار» برگزار كنيم و به دنبال آن با مسئول وقت کاخ موزه گلستان تماس گرفتیم كه با ما همکاری کردند و حدود 30 الي 40 عکس را برای نمایشگاه همراه با کنفرانس در آن سال ارسال کردند.
خسرو نژاد گفت : از سال 2011 تاكنون در این حوزه به تحقیق مشغولم و در این راه بسیاری از آلبوم‌های خانوادگی، آرشیوهای خصوصی و دولتی در داخل و خارج از کشور را مشاهده و جمع‌آوری کرده‌ام. وي تصريح كرد: تا این تصاویر جمع‌آوری نشود، اساسا پژوهش كامل در این حوزه امکان‌پذیر نیست. اين پژوهشگر تفاوت شيوه پژوهش خود با ديگر پژوهشگران اين حوزه را آغاز پژوهش از عکس برشمرد. اين استاد دانشگاه با بيان اين موضوع كه عکس به مثابه سند تاریخی است و عکس ما را از مطالعه تاریخ ناگزیر می‌کند، افزود: بنابراین عکس یک ماده فرهنگی (Material culture) است و تنها یک سند نیست. در ادامه اين نشست خسرو نژاد با اشاره به سير تاريخي ظهور دوربين عكاسي در ايران اظهار داشت : از دوره محمد شاه قاجار عكاسي در ايران شكل گرفت، اما اين ناصرالدين شاه بود كه مجذوب عكاسي گرديد و لذا مي‌توانيم ناصرالدین شاه را از اولین عكاسان ايران بدانيم.
او اظهار داشت: البته بايد به خاطر داشت كه اطلاعات ما از عكاسان عهد قاجار بسيار بسيار اندك است و هنوز نام، شخصيت و كارنامه فعاليت‌هاي بسياري از آنان مجهول است. در پايان اين نشست خسرونژاد به معرفي كتاب مجموعه مقالات كنفرانس پرداخت و اين كتاب را گام نخست در آغاز مطالعات تاريخي و انسان شناسي در حوزه عكس‌هاي تاريخي دانست.