معرفی نویسنده: تونی پارکر (Tony Parker)


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۹:۵۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۹:۵۹:۱۹
معرفی نویسنده: تونی پارکر (Tony Parker)

تونی پاركر در سال 1923 در شهر استاكپورت انگلستان متولد شد.

پدرش كتابفروش بود. پاركر تحصیلات خود را در شهر زادگاهش انجام داد. از آنجا كه وی  فردی وظیفه شناس و معترض بود، در طول جنگ جهانی دوم  او را در معدن زغال سنگ به كار گماردند. وی 18 ماه در آنجا كار كرد و در حادثه ای بشدت مجروح شد.

پاركر، تقریباً برحسب تصادف، بر اساس تعدادی كاست مصاحبه، به نگارش كتاب هایی مستند اقدام كرد. كار او یك تكنیك بود كه یك بار در ضمیمه هفته نامه تایمز ادبی مقاله ای با عنوان « یك هنر جدید موثق، شكلی از دهه گذشته» معرفی شد. از وی 22جلد كتاب منتشر شده است كه  حاوی موضوعات متنوعی است. برخی از آن ها عبارتند از: شهروند ناشناس (1963)، پنج زن (1965)، مردم خیابان ها (1968)، مرد زندانی (1973)، اهالی پروویدنس (1983)، سرباز،سرباز (1985)، تپه قرمز(1986)، زندگی پس از زندگی (1990)، اصوات روسیه (1991).

 از دو جلد از كتاب های او، برای ساخت مستندات نمایش های تلویزیونی استفاده شده است. كتاب های او شامل مصاحبه های مفصل با موضوعات متنوع و بدون طرح سئوال است. وی تلاش كرده كه مطالب، بدون قضاوت و اظهارنظر شخصی ثبت شود. او در مورد محكومان در بریتانیا به صورت حرفه ای به مطالعه پرداخته است.

او یك مورخ شفاهی بود كه آثارش را برای بیان عقاید افراد منزوی جامعه نظیر محكومین، نگهبانان فانوس دریایی، مادران مجرد، سربازان و تروریست های ارتش جمهوری خواه ایرلند در امریكا و بریتانیا اختصاص داد.

تونی پاركر دو بار ازدواج كرد و در پنجم اكتبر سال 1996 در شهر سافولك (بریتانیای شرقی) دیده از جهان فرو بست و از خود 5 فرزند به جا گذاشت.

كتاب اهالی پروویدنس* كه در سال 1983منتشر شد، یكی از كتاب های تونی پاركر است. او در طی 18 ماه، با چند نفر از ساكنان یك شهرك در جنوب لندن مركب از: یك بی خانمان، دو پلیس، یك محكوم كه مادر 5 بچه بود، یك مأمور اجرای حكم دادگاه، یك دكتر محلی و یك مرد زن مرده 75 ساله بودند، مصاحبه كرد و به آنها گوش فرا داد. اهالی پروویدنس در این مصاحبه ها، همه درد و دل كردند و از خصوصیات، احساسات و تعصبات خود گفتند. این مصاحبه ها ثابت كرد كه داستان های شگفت آور فقط در بیابان ها و جنگل ها وجود ندارد، بلكه حتی در میان مردمی در جنوب لندن نیز وجود دارد. تونی پاركر در این اثر، یك جامعه گوناگون و بی اعتبار را درك كرد و مورد توجه قرار داد

* . The People Of  Providence