معرفی نویسنده: جان ونسینا (JAN VANSINA)


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۱۵:۲۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۱۵:۲۸:۹
معرفی نویسنده: جان ونسینا (JAN VANSINA)

جان ونسینا (JAN VANSINA) در 14 سپتامبر1929 در شهر آنتورپ بلژیك متولد شد. او مورخ، مردم شناس و بهترین منبع تاریخ افریقای مركزی به شمار می آید.

وی فعالیت خود را در ابتدا به عنوان نژاد شناس و متخصص تاریخ و فرهنگ قرون وسطی آغاز كرد ولی به تدریج به تاریخ رویارویی اقوام قدیم آفریقایی با اروپایی ها گرایش پیدا كرد و فعالیت های پژوهشی خود را در این حوزه متمركز كرد و سرانجام به عنوان یكی از پژوهشگران برجسته زبان و فرهنگ آفریقایی شناخته شد.

در1957 موفق به دریافت دكترای تاریخ از دانشگاه كاتولیك لووین بروكسل گردید. وی اكنون پروفسور بازنشسته دانشگاه ویسكانسین مدیسون است و در امریكا زندگی می كند.

از جمله آثار او می توان به كتاب های: روایت شفاهی(1965)، قلمروهای ساوانا(1966)،روایت شفاهی به مثابه تاریخ(1985)، راه هایی در جنگل استوایی(1990)، زندگی با آفریقا(1994)، پیشینه ای از رواندای جدید(2004) و حكومت ها چگونه پدید می آیند؟(2004) اشاره كرد.

 

معرفی كتاب

 كتاب "زندگی با آفریقا" شرح حال شخصی و شغلی جان ونسینا در سه قاره است كه با تاریخ آفریقا به عنوان یك زمینه آموزشی پیوند خورده است. در پس زمینه روایت ها، سقوط نظام استعماری و ضرورت تشكیل ملت های مستقل دیده می شود.

او در این كتاب به عنوان یك پژوهشگر متخصص و بر اساس وقایع نگاری های خود، داستان هایی از تاریخ افریقا، سقوط استعمار تا ظهور كشورهای جدید مستقل، كنفرانس های اولیه، تأسیس روزنامه ها و دپارتمان ها و سپس تلاش آفریقایی ها برای گنجاندن درس تاریخ در مدارس را به رشته تحریر درآورده است.

این كتاب توسط دانشگاه ویسكانسین در سال 1994 به چاپ رسید.

 

ISBN: 0299143244