معرفی نویسنده : الیزابت تونکین Elizabeth Tonkin


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۵ - ۱۵:۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۵ - ۱۵:۷:۴۳
معرفی نویسنده : الیزابت تونکین Elizabeth Tonkin
معرفی پژوهشگر و نویسنده تاریخ شفاهی
 
 الیزابت تونكین Elizabeth Tonkin استاد مردم شناسی اجتماعی در دانشگاه كوئینز بلفاست، (ایرلند شمالی) است و به همین دلیل با حوزه فعالیت دانشمندان علوم اجتماعی ـ كه برای رسیدن به درك بهتری از فرهنگ مردم و نظام اجتماعی، تحقیقات خود را بر اساس اطلاعات شفاهی مردم متمركز كرده اند ـ به خوبی آشنایی دارد. 
 
وی در زمینه تاریخ شفاهی و اوضاع اجتماعی پژوهش های بسیاری انجام داده است و با بهره گیری از آنها، راه های جدید تئوری و روش شناسی تاریخ شفاهی را به صورت نقد ادبی، زبان شناسی، تاریخ، روانشناسی و مطالعات فرهنگی ارائه كرده است.
 
كتاب های: نقاب و لباس مبدل (1979) و روایت های تاریخ گذشته ما (1992) و روایت گذشته ما: ساختار اجتماعی تاریخ شفاهی Narrating our pasts: The social Construction of oral history    (1992) از آثار تونكین است.
 
رویكرد او در كتاب روایت گذشته ما: ساختار اجتماعی تاریخ شفاهی، به عنوان یك مردم شناس، تحقیق در مورد چگونگی ایجاد و شرح تاریخ های شفاهی است.
 
وی برای درك عمیق تر مشخصه های اجتماعی و شفاهی این نوع تاریخ بحث كرده و استدلال های خود را از طریق ارائه مثال های زیادی در مورد حافظه، بسیاری روایات شفاهی اروپا و امریكا و همچنین تاریخ شفاهی JLAO KRU (اجتماع كوچكی در لیبری) ارائه نموده است.
 
از آنجایی كه او حافظه جمعی را مانند یك محصول اجتماعی بررسی می كند، جامعه شناسان و مورخان بسیاری به این كتاب علاقمند شده اند.
 
كتاب روایت گذشته ما: ساختار اجتماعی تاریخ شفاهی توسط دانشگاه كمبریج به زبان انگلیسی و در 192 صفحه به چاپ رسیده است.