یادآورها: دكتر غلامرضا اعوانی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۹:۱۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۹:۱۵:۱۶
یادآورها: دكتر غلامرضا اعوانی

دكتر غلامرضا اعوانی در 5 اسفند 1321 در شهر سمنان در یك خانواده بسیار متدین متولد شد. از همان كودكی به همراه پدر به مجالس قرآن، روضه خوانی و محافل علمی و ادبی می رفت و مدتها شاگرد دایی خود، مرحوم ملا علیرضا شیوایی بود.
او همزمان با گذراندن دوره دبیرستان در رشته ادبی، جامع المقدمات و سیوطی را  نیز نزد اساتید فرا گرفت. پس از گرفتن دیپلم در سال1340، در امتحان بورس دانشگاه آمریكایی بیروت(A.U.B) شركت كرد و به عنوان تنها دانشجوی فلسفه ایران در این دانشگاه قبول شد و لیسانس خود را در رشته فلسفه گرفت. وی در دانشگاه  بیروت به مطالعه فلسفه غرب پرداخت و زیر نظر اساتیدی چون، پروفسور اسكات، ماجد فخری و استاد حسین نصر به كسب علم پرداخت
. دكتر اعوانی در سال 1345 به ایران بازگشت و در همان سال در آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه تهران شركت كرد و در رشته فلسفه اسلامی به تحصیل پرداخت و از محضر اساتیدی چون حائری یزدی، فردید، مهدوی، شعرانی بهره مند شد. علاوه بر این در خارج از دانشگاه نیز، در انجمن حكمت به صورت خصوصی نزد اساتید متبحر فلسفه به مطالعه وتحقیق پیرامون فلسفه وعرفان ادامه داد. دكتر اعوانی رساله خود را با عنوان ‌«احد، عقل ونفس در فلسفه افلوطین و تأثیر آن در حكمت اسلامی با تأكید خاص بر آثار سهروردی» دفاع كرد.
دكتر اعوانی از سال 1347 در دانشگاه شهید بهشتی شروع به تدریس فلسفه نمود و تا كنون نیز در مراكز متعددی به تدریس مشغول است.
از مهمترین آثار ایشان می توان تصحیح اعلام النبوه، ترجمه جلد چهارم تاریخ فلسفه كاپلستون و همكاری در تدوین فرهنگ فلسفه اشاره كرد.