یادآورها: استاد محمد میرنقیبی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۸:۴۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۸:۴۶:۴۱
یادآورها: استاد محمد میرنقیبی

محمد میرنقیبی در 12 اسفند سال 1302 در مشهد به دنیا آمد. در سال 1312 به موسیقی روی آورد و زیر نظر استاد اسماعیل زرین فر شروع به آموختن موسیقی كرد. ویولن، ساز مورد علاقه او بود. سال 1323 در اثر فعالیتی كه میر نقیبی در راه موسیقی داشت، به  استخدام وزارت فرهنگ خراسان در آمد و معلم موسیقی در شهر مشهد شد.
در سال 1326 به تهران منتقل شد و زیر نظر اساتیدی چون ابوالحسن صبا، روح الله خالقی و خادم میثاق موسیقی را فرا گرفت. در سال 1329 رسماً عضو هنرمندان موسیقی رادیو شد. از جمله فعالیتهای میرنقیبی در رادیو، تكنوازی و نوازندگی در اركسترهای مختلف رادیو بود كه توسط اساتیدی مثل مرتضی خان محجوبی، استاد ابوالحسن صبا، حسین یاحقی و ابراهیم خان منصوری اداره می شد.
میرنقیبی از سال 1346 تا 1352 در رأس برنامه گلها قرار گرفت و در تهیه برنامه گلهای رنگارنگ از شماره 444 تا 581 فعالیت داشت. وی که در زمان مدیریت روح الله خالقی، مدتی سرپرست برنامه گلها نیز بود، با بوجود آوردن برنامۀ تکنوازان، موجب شد تا گنجینه ای  از آثارارزشمند از استادان موسیقی سنتی به یادگار بماند.
وی پس از تأسیس هنرستان موسیقی در سال 1328، بنا به دعوت روح الله خالقی، در آنجا مشغول به كار شد و به مدت بیست و شش سال، تا سال 1354 كه بازنشسته شد، در آنجا خدمت كرد. 
 استاد محمد میرنقیبی در سال ۱۳۸۲ در تهران درگذشت.